Macron har talt med Israels premierminister efter at have fundet sit nummer på liste over spyware-ofre

Frankrigs præsident er en af de potentielle ofre for israelsk spyware. Nu har Emmanuel Macron talt med den israelske premierminister om sagen.

Artikel top billede

Den franske præsident Emmanuel Macron var torsdag i konktakt med den israelske premierminister Naftali Bennett i forbindelse med den spyware, der potentielt er begået mod Macron - sammen med over 50.000 andre ofre verden over.

Den israelske premierminister har efterfølgende afvist at kommentere på opkaldet, men en anonym kilde fortæller efterfølgende ifølge The Guardian, at Bennett havde understreget, at de påståede begivenheder fandt sted, før han tiltrådte i maj, og at en kommission var i gang med at undersøge, om reglerne for Israels eksport af cybervåben som Pegasus skal strammes.

Foruden Macron er 14 medlemmer fra hans regering også blandt de mulige ofre for spywaren. Og flere statsoverhoveder står på listen, der i sidste uge blev lækket, og afslørede en gennemgribende overvågning af blandt andet journalister, aktivister, advokater, enmedsmænd og - ja - statsoverhoveder verden over.

NSO Group, der er leverandør af spywaren Pegasus, der er blevet misbrugt til det omfattende overvågningsarbejde, nægter at Pegasus skulle være udviklet til noget andet end at overvåge kriminelle og teorister.

Pegasus-projektet - som er navnet den sammenslutning af medier og organisationer, der har bragt sagen frem i lyset, har fået - kunne ikke undersøge ledere og diplomaters mobiltelefoner, da disse ikke har ville stille de pågældende enheder til rådighed til nærmere undersøgelse. Det kan derfor ikke bekræfte, om der var forsøgt at installere malware på deres telefoner.

Dog har malwaren fra Pegasus-spyware dog vist sig at være på 37 ud af 67 telefoner, som sammenslutningens medlemmer er kommet i besiddelse af til undersøgelse.

Det skulle efter signe være Marokkos efterretningstjeneste, der skulle have købt Pegaus-spywaret til at spionere mod den franske præsident.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS