Macron har talt med Israels premierminister efter at have fundet sit nummer på liste over spyware-ofre

Frankrigs præsident er en af de potentielle ofre for israelsk spyware. Nu har Emmanuel Macron talt med den israelske premierminister om sagen.

Artikel top billede

Den franske præsident Emmanuel Macron var torsdag i konktakt med den israelske premierminister Naftali Bennett i forbindelse med den spyware, der potentielt er begået mod Macron - sammen med over 50.000 andre ofre verden over.

Den israelske premierminister har efterfølgende afvist at kommentere på opkaldet, men en anonym kilde fortæller efterfølgende ifølge The Guardian, at Bennett havde understreget, at de påståede begivenheder fandt sted, før han tiltrådte i maj, og at en kommission var i gang med at undersøge, om reglerne for Israels eksport af cybervåben som Pegasus skal strammes.

Foruden Macron er 14 medlemmer fra hans regering også blandt de mulige ofre for spywaren. Og flere statsoverhoveder står på listen, der i sidste uge blev lækket, og afslørede en gennemgribende overvågning af blandt andet journalister, aktivister, advokater, enmedsmænd og - ja - statsoverhoveder verden over.

NSO Group, der er leverandør af spywaren Pegasus, der er blevet misbrugt til det omfattende overvågningsarbejde, nægter at Pegasus skulle være udviklet til noget andet end at overvåge kriminelle og teorister.

Pegasus-projektet - som er navnet den sammenslutning af medier og organisationer, der har bragt sagen frem i lyset, har fået - kunne ikke undersøge ledere og diplomaters mobiltelefoner, da disse ikke har ville stille de pågældende enheder til rådighed til nærmere undersøgelse. Det kan derfor ikke bekræfte, om der var forsøgt at installere malware på deres telefoner.

Dog har malwaren fra Pegasus-spyware dog vist sig at være på 37 ud af 67 telefoner, som sammenslutningens medlemmer er kommet i besiddelse af til undersøgelse.

Det skulle efter signe være Marokkos efterretningstjeneste, der skulle have købt Pegaus-spywaret til at spionere mod den franske præsident.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S