Macron har talt med Israels premierminister efter at have fundet sit nummer på liste over spyware-ofre

Frankrigs præsident er en af de potentielle ofre for israelsk spyware. Nu har Emmanuel Macron talt med den israelske premierminister om sagen.

Artikel top billede

Den franske præsident Emmanuel Macron var torsdag i konktakt med den israelske premierminister Naftali Bennett i forbindelse med den spyware, der potentielt er begået mod Macron - sammen med over 50.000 andre ofre verden over.

Den israelske premierminister har efterfølgende afvist at kommentere på opkaldet, men en anonym kilde fortæller efterfølgende ifølge The Guardian, at Bennett havde understreget, at de påståede begivenheder fandt sted, før han tiltrådte i maj, og at en kommission var i gang med at undersøge, om reglerne for Israels eksport af cybervåben som Pegasus skal strammes.

Foruden Macron er 14 medlemmer fra hans regering også blandt de mulige ofre for spywaren. Og flere statsoverhoveder står på listen, der i sidste uge blev lækket, og afslørede en gennemgribende overvågning af blandt andet journalister, aktivister, advokater, enmedsmænd og - ja - statsoverhoveder verden over.

NSO Group, der er leverandør af spywaren Pegasus, der er blevet misbrugt til det omfattende overvågningsarbejde, nægter at Pegasus skulle være udviklet til noget andet end at overvåge kriminelle og teorister.

Pegasus-projektet - som er navnet den sammenslutning af medier og organisationer, der har bragt sagen frem i lyset, har fået - kunne ikke undersøge ledere og diplomaters mobiltelefoner, da disse ikke har ville stille de pågældende enheder til rådighed til nærmere undersøgelse. Det kan derfor ikke bekræfte, om der var forsøgt at installere malware på deres telefoner.

Dog har malwaren fra Pegasus-spyware dog vist sig at være på 37 ud af 67 telefoner, som sammenslutningens medlemmer er kommet i besiddelse af til undersøgelse.

Det skulle efter signe være Marokkos efterretningstjeneste, der skulle have købt Pegaus-spywaret til at spionere mod den franske præsident.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS