Huawei rapporterer lille overskud efter flere år med sanktioner fra USA

Huawei har netop fremlagt dette kvartals regnskab. Huawei er ramt af sansktioner, men tegn på en opblødning fra USA fåer virksomheden til at satse på nye områder.

Artikel top billede

Det er regnskabssæson, og den kinesiske telegigant Huawei rapporterer et fald på 17 procent i salget - det svarer til 152,2 milliarder yuan, altså 144 milliarder kroner - i de første tre måneder af dette år.

Selskabet endte på en nettoindkomst på 16,9 milliarder yuan, da virksomheden trimmede sine omkostninger og modtog et patentlicensgebyr på 600 millioner dollar - over 3.600 millioner danske kroner.

Det skriver Bloomberg.

”2021 er fortsat et udfordrende år for Huawei, men det markerer også starten på en klar strategi for virksomhedens fremtid,” sagde Huaweis fungerende formand Eric Xu i en erklæring onsdag.

"Huawei vil fortsat fokusere på teknologisk innovation og investering i R&D for at sikre forsyningskontinuitet under sanktioner."

Sanktioner har skadet Huawei

Huawei har i den grad haft et hårdt år.

USA udelukkede alle amerikanske virksomheder for at indgå samarbejde med Huawei allerede tilbage i 2019. Efterfølgende har USA truet andre lande - blandt andet Tyskland - til at følge trop, hvis USA skal blive ved med at være en samarbejdspartner.

Desuden har EU vendte sig mod lande som Indien i arbejdet med at udvikle 5G-standarder.

Sanktionerne har taget hårdt på Huawei erkendte daværende formand Ken Hu til BBC i marts. Dengang lød det:

"Det har forårsaget meget skade for os."

Nye græsgange

Dog virker den amerikanske præsident Joe Biden mindre hård med hensyn til sanktioner mod kinesiske virksomheder.

Dette lyspunkt har fået Huawei til også at satse på nye markedsområder som smart landbrug, sundhedspleje, cloud computing og elbiler.

Firmaet har sat en millard dollar - omtrent 6 milliarder danske kroner - af til udvikling af selvkørende og elektriske bilteknologier i år. Det er desuden begyndt at sælge elbiler med partneren Chongqing Sokon Industry Group.

Læs meget mere om Huaweis modvind her:

Huawei indrømmer at forretningen har taget skade af amerikanske sanktioner trods overskud

Modtræk mod Kinas stigende dominans: EU vil udvikle 5G-standarder med Indien og andre lande

USA opfordrer flere lande til at følge Tysklands eksempel i forsøg på at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Medie: USA giver virksomheder lov til at samarbejde med Huawei om 5G

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S