Huawei rapporterer lille overskud efter flere år med sanktioner fra USA

Huawei har netop fremlagt dette kvartals regnskab. Huawei er ramt af sansktioner, men tegn på en opblødning fra USA fåer virksomheden til at satse på nye områder.

Artikel top billede

Det er regnskabssæson, og den kinesiske telegigant Huawei rapporterer et fald på 17 procent i salget - det svarer til 152,2 milliarder yuan, altså 144 milliarder kroner - i de første tre måneder af dette år.

Selskabet endte på en nettoindkomst på 16,9 milliarder yuan, da virksomheden trimmede sine omkostninger og modtog et patentlicensgebyr på 600 millioner dollar - over 3.600 millioner danske kroner.

Det skriver Bloomberg.

”2021 er fortsat et udfordrende år for Huawei, men det markerer også starten på en klar strategi for virksomhedens fremtid,” sagde Huaweis fungerende formand Eric Xu i en erklæring onsdag.

"Huawei vil fortsat fokusere på teknologisk innovation og investering i R&D for at sikre forsyningskontinuitet under sanktioner."

Sanktioner har skadet Huawei

Huawei har i den grad haft et hårdt år.

USA udelukkede alle amerikanske virksomheder for at indgå samarbejde med Huawei allerede tilbage i 2019. Efterfølgende har USA truet andre lande - blandt andet Tyskland - til at følge trop, hvis USA skal blive ved med at være en samarbejdspartner.

Desuden har EU vendte sig mod lande som Indien i arbejdet med at udvikle 5G-standarder.

Sanktionerne har taget hårdt på Huawei erkendte daværende formand Ken Hu til BBC i marts. Dengang lød det:

"Det har forårsaget meget skade for os."

Nye græsgange

Dog virker den amerikanske præsident Joe Biden mindre hård med hensyn til sanktioner mod kinesiske virksomheder.

Dette lyspunkt har fået Huawei til også at satse på nye markedsområder som smart landbrug, sundhedspleje, cloud computing og elbiler.

Firmaet har sat en millard dollar - omtrent 6 milliarder danske kroner - af til udvikling af selvkørende og elektriske bilteknologier i år. Det er desuden begyndt at sælge elbiler med partneren Chongqing Sokon Industry Group.

Læs meget mere om Huaweis modvind her:

Huawei indrømmer at forretningen har taget skade af amerikanske sanktioner trods overskud

Modtræk mod Kinas stigende dominans: EU vil udvikle 5G-standarder med Indien og andre lande

USA opfordrer flere lande til at følge Tysklands eksempel i forsøg på at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Medie: USA giver virksomheder lov til at samarbejde med Huawei om 5G

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S