Huawei indrømmer at forretningen har taget skade af amerikanske sanktioner trods overskud

Huawei lander et overskud på over 60 milliarder kroner i 2020, men virksomheden indrømmer at have taget skade af amerikanske sanktioner. ”Vi synes, dette er en meget uretfærdig situation."

Artikel top billede

Den kinesiske telegigant Huawei indrømmer nu, at de amerikanske sanktioner, der blev pålagt landets teleindustri i 2019, har haft stor indflydelse på Huaweis mobiltelefonvirksomhed.

USA udrullede dengang en række sanktioner, der udelukkede den kinesiske teleleverandør fra det amerikanske marked. Det skete med begrundelsen, at virksomheden udgjorde en sikkerhedsrisiko.

Det skriver BBC.

Det skabte en kædereaktion, og i juli sidste år meldte Storbritannien ud, at landet ville udelukke virksomheden fra at opbygge sit 5G-netværk inden for britiske grænser.

Også her hjemme er der en ny lov på vej, som - trods regeringen nægter at den er rettet mod Huawei - af eksperter og medier bliver haldt Huawei-loven.

Logen er endnu ikke gennemført, men sendt i høring.

Du kan læse mere om loven her: Regeringen vil udelukke bestemte it-leverandører fra kritisk infrastruktur med nyt lovforslag: Se hele forslaget her

Overskud på trods af udelukkelse

Selv om Huawei kan mærke de mange vendte rygge på bundlinjen, betød vækst andetsteds i virksomheden, at telegiganten alligevel havde overskud i 2020.

Men formand Ken Hu, der henviste til virkningerne af sanktionerne, sagde til BBC: "Det har forårsaget meget skade for os."

Hu opfordrede ved lanceringen af ​​Huaweis 2020-rapport til en gennemgang af den globale forsyningskæde af kritisk teknologi.

Huawei har også forsøgt at forklare mere om sin ejerstruktur med argumenter for, at virksomheden ikke vil tillade indblanding fra den kinesiske stat.

”Livet var ikke let for os,” udtalte han.

”Vi synes, dette er en meget uretfærdig situation."

I alt steg Huaweis samlede omsætning med 3,8 procent og overskuddet endte således på 9,9 milliarder dollar - mere end 60 milliarder kroner. Det er en stigning på 3,2 procent fra året før.

Til dette sagde Ken Hu, at restriktioner havde skadet amerikanske leverandører og globale forbrugere såvel som Huawei.

”Vi synes, dette er en meget uretfærdig situation."

Som reaktion har Huawei oplagret chips, investeret i forskning og udvikling og diversificeret sine forsyninger. Virksomheden har angiveligt også udviklet sin egen chipproduktion inden for Kina. Dét i en tid, hvor verden oplever en global mangel på chips.

Her hjemme er der stor stor debat om det nye telelovforslag.

Læs også:

Cybersikkerhedsordfører afviser at nyt lovforslag har noget Huawei-udelukkelse at gøre: ”Vi sætter ikke navn eller land på noget som helst”

Kritikken hagler ned over telelovforslag: Indgrebet kan betyde omkostninger i milliardklassen for teleselskaber

Kaos inden ny telelov: Forsvarsministeriet kan ikke udlevere en udtømmende liste på lande, som teleindustrien må handle med

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen