Huawei indrømmer at forretningen har taget skade af amerikanske sanktioner trods overskud

Huawei lander et overskud på over 60 milliarder kroner i 2020, men virksomheden indrømmer at have taget skade af amerikanske sanktioner. ”Vi synes, dette er en meget uretfærdig situation."

Artikel top billede

Den kinesiske telegigant Huawei indrømmer nu, at de amerikanske sanktioner, der blev pålagt landets teleindustri i 2019, har haft stor indflydelse på Huaweis mobiltelefonvirksomhed.

USA udrullede dengang en række sanktioner, der udelukkede den kinesiske teleleverandør fra det amerikanske marked. Det skete med begrundelsen, at virksomheden udgjorde en sikkerhedsrisiko.

Det skriver BBC.

Det skabte en kædereaktion, og i juli sidste år meldte Storbritannien ud, at landet ville udelukke virksomheden fra at opbygge sit 5G-netværk inden for britiske grænser.

Også her hjemme er der en ny lov på vej, som - trods regeringen nægter at den er rettet mod Huawei - af eksperter og medier bliver haldt Huawei-loven.

Logen er endnu ikke gennemført, men sendt i høring.

Du kan læse mere om loven her: Regeringen vil udelukke bestemte it-leverandører fra kritisk infrastruktur med nyt lovforslag: Se hele forslaget her

Overskud på trods af udelukkelse

Selv om Huawei kan mærke de mange vendte rygge på bundlinjen, betød vækst andetsteds i virksomheden, at telegiganten alligevel havde overskud i 2020.

Men formand Ken Hu, der henviste til virkningerne af sanktionerne, sagde til BBC: "Det har forårsaget meget skade for os."

Hu opfordrede ved lanceringen af ​​Huaweis 2020-rapport til en gennemgang af den globale forsyningskæde af kritisk teknologi.

Huawei har også forsøgt at forklare mere om sin ejerstruktur med argumenter for, at virksomheden ikke vil tillade indblanding fra den kinesiske stat.

”Livet var ikke let for os,” udtalte han.

”Vi synes, dette er en meget uretfærdig situation."

I alt steg Huaweis samlede omsætning med 3,8 procent og overskuddet endte således på 9,9 milliarder dollar - mere end 60 milliarder kroner. Det er en stigning på 3,2 procent fra året før.

Til dette sagde Ken Hu, at restriktioner havde skadet amerikanske leverandører og globale forbrugere såvel som Huawei.

”Vi synes, dette er en meget uretfærdig situation."

Som reaktion har Huawei oplagret chips, investeret i forskning og udvikling og diversificeret sine forsyninger. Virksomheden har angiveligt også udviklet sin egen chipproduktion inden for Kina. Dét i en tid, hvor verden oplever en global mangel på chips.

Her hjemme er der stor stor debat om det nye telelovforslag.

Læs også:

Cybersikkerhedsordfører afviser at nyt lovforslag har noget Huawei-udelukkelse at gøre: ”Vi sætter ikke navn eller land på noget som helst”

Kritikken hagler ned over telelovforslag: Indgrebet kan betyde omkostninger i milliardklassen for teleselskaber

Kaos inden ny telelov: Forsvarsministeriet kan ikke udlevere en udtømmende liste på lande, som teleindustrien må handle med

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)