NNIT vil udskille infrastruktur-forretning i selvstændig forretnings-enhed

Opdateret 16:15 med bemærkning fra NNIT: NNIT vil udskille sin infrastruktur-forretning i en selvstændig forretnings-enhed for at skabe mere klarhed og få bedre mulighed for at reducere i omkostningerne.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

NNIT vil med selskabets nye direktør, Pär Fors, i spidsen udskille hele sin infrastruktur-forretning i en selvstændig enhed.

Opdelingen skal være med til at øge gennemsigtigheden i den samlede NNIT-forretning.

Desuden sigter NNIT efter, at en udskilning af infrastruktur-forretningen vil gøre det nemmere over tid at reducere i selskabets omkostninger.

“Effektivitet af især NNIT infrastruktur-drift er afgørende for forbedringer i indtjeningen,” meddeler NNIT i forbindelse med selskabets netop offentliggjorte regnskab for de første seks måneder af 2021.

Det viser et underskud på 30 millioner kroner.

“For at øge gennemsigtigheden og accellerere omkostnings-reduktionerne, er der blevet igangsat en proces mod at separere NNIT’s infrastruktur-område i en selvstændig forretnings-enhed,” meddeler selskabet.

I fondsbørs-meddelelsen er formuleringen "separating the NNIT Infrastructure area into a dedicated business unit."

Det er omkring halvanden måned siden, at NNIT’s nye topchef satte sig i stolen, hvor han afløste mangeårig topchef, Per Kogut.

Pär Fors’ første regnskab viser en stigning i omsætningen, men et fald i indtjeningen.

Det er en af årsagerne til, at Pär Fors nu sigter efter at reducere omkostningerne.

I selskabets regnskab for de første seks måneder - som du finder her - meddeler NNIT, at selskabet har investeret solidt i sin infrastruktur-forretning for at sikre stabil drift.

Infrastruktur-forretningen dækker blandt andet NNIT's datacentre samt NNIT's store ordrer hos Novo Nordisk, der i disse år løbende bliver mindre og mindre.

Novo Nordisk er NNIT's uden sammenligning største kunde, og de to parter indgik for et par måneder siden en stor aftale på en halv milliard kroner over fem år.

Denne aftale er dog langt fra lukrativ for NNIT som tidligere stor-aftaler med Novo Nordisk, hvilket er en af grundene til, at NNIT nu ønsker klarere overblik over forretningen med henblik på at lede efter muligheder for at spare på omkostningerne.

NNIT meddeler, at arbejdet med at udskille infrastruktur-forretningen vil pågå fremadrettet i andet halvdel af 2021.

NNIT meddeler til Computerworld, at der alene er tale om en 'organisations-ændring på de interne linier.'

"Der er reelt tale om en organisationsændring, foretaget i juli, hvor vi har samlet vores infrastruktur-aktiviteter i én og samme afdeling/enhed, hvor de før rent operationelt var spredt lidt ud over hele organisationen," meddeler NNIT til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job