NNIT vil udskille infrastruktur-forretning i selvstændig forretnings-enhed

Opdateret 16:15 med bemærkning fra NNIT: NNIT vil udskille sin infrastruktur-forretning i en selvstændig forretnings-enhed for at skabe mere klarhed og få bedre mulighed for at reducere i omkostningerne.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

NNIT vil med selskabets nye direktør, Pär Fors, i spidsen udskille hele sin infrastruktur-forretning i en selvstændig enhed.

Opdelingen skal være med til at øge gennemsigtigheden i den samlede NNIT-forretning.

Desuden sigter NNIT efter, at en udskilning af infrastruktur-forretningen vil gøre det nemmere over tid at reducere i selskabets omkostninger.

“Effektivitet af især NNIT infrastruktur-drift er afgørende for forbedringer i indtjeningen,” meddeler NNIT i forbindelse med selskabets netop offentliggjorte regnskab for de første seks måneder af 2021.

Det viser et underskud på 30 millioner kroner.

“For at øge gennemsigtigheden og accellerere omkostnings-reduktionerne, er der blevet igangsat en proces mod at separere NNIT’s infrastruktur-område i en selvstændig forretnings-enhed,” meddeler selskabet.

I fondsbørs-meddelelsen er formuleringen "separating the NNIT Infrastructure area into a dedicated business unit."

Det er omkring halvanden måned siden, at NNIT’s nye topchef satte sig i stolen, hvor han afløste mangeårig topchef, Per Kogut.

Pär Fors’ første regnskab viser en stigning i omsætningen, men et fald i indtjeningen.

Det er en af årsagerne til, at Pär Fors nu sigter efter at reducere omkostningerne.

I selskabets regnskab for de første seks måneder - som du finder her - meddeler NNIT, at selskabet har investeret solidt i sin infrastruktur-forretning for at sikre stabil drift.

Infrastruktur-forretningen dækker blandt andet NNIT's datacentre samt NNIT's store ordrer hos Novo Nordisk, der i disse år løbende bliver mindre og mindre.

Novo Nordisk er NNIT's uden sammenligning største kunde, og de to parter indgik for et par måneder siden en stor aftale på en halv milliard kroner over fem år.

Denne aftale er dog langt fra lukrativ for NNIT som tidligere stor-aftaler med Novo Nordisk, hvilket er en af grundene til, at NNIT nu ønsker klarere overblik over forretningen med henblik på at lede efter muligheder for at spare på omkostningerne.

NNIT meddeler, at arbejdet med at udskille infrastruktur-forretningen vil pågå fremadrettet i andet halvdel af 2021.

NNIT meddeler til Computerworld, at der alene er tale om en 'organisations-ændring på de interne linier.'

"Der er reelt tale om en organisationsændring, foretaget i juli, hvor vi har samlet vores infrastruktur-aktiviteter i én og samme afdeling/enhed, hvor de før rent operationelt var spredt lidt ud over hele organisationen," meddeler NNIT til Computerworld.

Læses lige nu

    Dalmatic TNV A/S

    Dygtig svagstrømsingeniør

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Senior Data Engineer til Data Warehouse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS