NNIT vil udskille infrastruktur-forretning i selvstændig forretnings-enhed

Opdateret 16:15 med bemærkning fra NNIT: NNIT vil udskille sin infrastruktur-forretning i en selvstændig forretnings-enhed for at skabe mere klarhed og få bedre mulighed for at reducere i omkostningerne.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

NNIT vil med selskabets nye direktør, Pär Fors, i spidsen udskille hele sin infrastruktur-forretning i en selvstændig enhed.

Opdelingen skal være med til at øge gennemsigtigheden i den samlede NNIT-forretning.

Desuden sigter NNIT efter, at en udskilning af infrastruktur-forretningen vil gøre det nemmere over tid at reducere i selskabets omkostninger.

“Effektivitet af især NNIT infrastruktur-drift er afgørende for forbedringer i indtjeningen,” meddeler NNIT i forbindelse med selskabets netop offentliggjorte regnskab for de første seks måneder af 2021.

Det viser et underskud på 30 millioner kroner.

“For at øge gennemsigtigheden og accellerere omkostnings-reduktionerne, er der blevet igangsat en proces mod at separere NNIT’s infrastruktur-område i en selvstændig forretnings-enhed,” meddeler selskabet.

I fondsbørs-meddelelsen er formuleringen "separating the NNIT Infrastructure area into a dedicated business unit."

Det er omkring halvanden måned siden, at NNIT’s nye topchef satte sig i stolen, hvor han afløste mangeårig topchef, Per Kogut.

Pär Fors’ første regnskab viser en stigning i omsætningen, men et fald i indtjeningen.

Det er en af årsagerne til, at Pär Fors nu sigter efter at reducere omkostningerne.

I selskabets regnskab for de første seks måneder - som du finder her - meddeler NNIT, at selskabet har investeret solidt i sin infrastruktur-forretning for at sikre stabil drift.

Infrastruktur-forretningen dækker blandt andet NNIT's datacentre samt NNIT's store ordrer hos Novo Nordisk, der i disse år løbende bliver mindre og mindre.

Novo Nordisk er NNIT's uden sammenligning største kunde, og de to parter indgik for et par måneder siden en stor aftale på en halv milliard kroner over fem år.

Denne aftale er dog langt fra lukrativ for NNIT som tidligere stor-aftaler med Novo Nordisk, hvilket er en af grundene til, at NNIT nu ønsker klarere overblik over forretningen med henblik på at lede efter muligheder for at spare på omkostningerne.

NNIT meddeler, at arbejdet med at udskille infrastruktur-forretningen vil pågå fremadrettet i andet halvdel af 2021.

NNIT meddeler til Computerworld, at der alene er tale om en 'organisations-ændring på de interne linier.'

"Der er reelt tale om en organisationsændring, foretaget i juli, hvor vi har samlet vores infrastruktur-aktiviteter i én og samme afdeling/enhed, hvor de før rent operationelt var spredt lidt ud over hele organisationen," meddeler NNIT til Computerworld.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S