Chipmangel tvinger bilproducent til at lukke fabrikker: Ingen udsigt til løsning i år

Den globale mangel på mikrochips får nu bilproducenten Toyota til at lukke ned for flere fabrikker. Samtidig ser flere producenter ingen udsigt til at krisen bliver løs i løbet af 2021.

Artikel top billede

I månedsvis har brancher i hele verden været hårdt presset af manglen på mikrochips, der forhindre flere producenter i at levere deres produkter.

Det tager den japanske bilproducent Toyota nu konsekvensen af og lukker flere af sine fabrikker som en konsekvens af komponentmanglen.

Selskabet har ifølge det amerikanske mediet The Wall Street Journal, valgt at skære 40 procent af produktionen, fordi man ikke kan få leveret den mængde af mikrochips, man er afhængig af.

"Vi beklager dybt for de udfordringer, det giver for vores kunder og leverandører, lyder det fra selskabets topchef ifølge det amerikanske medie.

Det er coronakrisen, der bærer en del af ansvaret for, at virksomheder i det meste af verden mangler den afgørende it-komponent.

En lang række danske virksomheder har i løbet af de seneste måneder også fortalt til Computerworld, at den globale chipmangel får konsekvenser for dem.

Først måtte B&O erkende, at manglen på den vigtige del betyder, at man har måtte omlægge flere produktlanceringer. Derudover har forhandlere som Elgiganten og Power senest forklaret, at det er en af årsagerne til, at selskaberne får problemer med at levere det ønskede antal varer op til Black Friday og julemåneden.

Grafikkortsproducenten Nvidia vurderer ikke, at der er en udsigt til at løse den akutte mangel på chips i løbet af i år.

Selskabet siger til The Verge, at vi minimum skal ind i 2022 før der igen kommer et tilfredsstillende antal mikrochips til kunderne.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect