Chipmangel tvinger bilproducent til at lukke fabrikker: Ingen udsigt til løsning i år

Den globale mangel på mikrochips får nu bilproducenten Toyota til at lukke ned for flere fabrikker. Samtidig ser flere producenter ingen udsigt til at krisen bliver løs i løbet af 2021.

Artikel top billede

I månedsvis har brancher i hele verden været hårdt presset af manglen på mikrochips, der forhindre flere producenter i at levere deres produkter.

Det tager den japanske bilproducent Toyota nu konsekvensen af og lukker flere af sine fabrikker som en konsekvens af komponentmanglen.

Selskabet har ifølge det amerikanske mediet The Wall Street Journal, valgt at skære 40 procent af produktionen, fordi man ikke kan få leveret den mængde af mikrochips, man er afhængig af.

"Vi beklager dybt for de udfordringer, det giver for vores kunder og leverandører, lyder det fra selskabets topchef ifølge det amerikanske medie.

Det er coronakrisen, der bærer en del af ansvaret for, at virksomheder i det meste af verden mangler den afgørende it-komponent.

En lang række danske virksomheder har i løbet af de seneste måneder også fortalt til Computerworld, at den globale chipmangel får konsekvenser for dem.

Først måtte B&O erkende, at manglen på den vigtige del betyder, at man har måtte omlægge flere produktlanceringer. Derudover har forhandlere som Elgiganten og Power senest forklaret, at det er en af årsagerne til, at selskaberne får problemer med at levere det ønskede antal varer op til Black Friday og julemåneden.

Grafikkortsproducenten Nvidia vurderer ikke, at der er en udsigt til at løse den akutte mangel på chips i løbet af i år.

Selskabet siger til The Verge, at vi minimum skal ind i 2022 før der igen kommer et tilfredsstillende antal mikrochips til kunderne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS