Nomineret til Årets CISO 2021: Tom Engly greb chancen da et cyberangreb lagde Tryg ned: Sådan sparker man dørene ind til bestyrelse og øverste ledelse

Nomineret til titlen som Årets CISO 2021: Da Tom Engly tiltrådte som CISO i Tryg, stod cybersikkerhed ikke højt på dagsordenen. I dag vader virksomheden i cybersikkerheds-ambassadører. Læs den tidligere CISO's bedste råd til at sparke døren ind til bestyrelsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Tom Engly fik cybersikkerhed på agendaen i forsikringsselskabet Tryg.
  • Læs Tom Englys bedste råd til at bryde igennem til bestyrelsen.
1.121
5:45 min
Nomineret til titlen som Årets CISO 2021: Forestil dig at det er morgen ved Magasin du Nord, og dørene skal til at åbne.

Der står en kæmpe flok af mennesker ude foran. Idet dørene går op, maser horden sig ind gennem døren på én gang.

De forreste ender med at sidde fast i døren, og blokerer dermed for at nogen overhovedet kan komme ind i forretningen og købe varer.

Sådan forklarede Tom Engly engang en dommer princippet i et DDoS-angreb. Forståelsen var dengang essentiel for, at dommeren havde forudsætningerne til at dømme en it-kriminel i en specifik retssag.

Den måde at konkretisere cybertrusler og -udfordringer har været CISO’ens stærkeste redskab i arbejdet med at få it-sikkerhed på dagsordenen, da han i 2007 kom til forsikringsselskabet Tryg.

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S