Nomineret til Årets CISO 2021: Tom Engly greb chancen da et cyberangreb lagde Tryg ned: Sådan sparker man dørene ind til bestyrelse og øverste ledelse

Nomineret til titlen som Årets CISO 2021: Da Tom Engly tiltrådte som CISO i Tryg, stod cybersikkerhed ikke højt på dagsordenen. I dag vader virksomheden i cybersikkerheds-ambassadører. Læs den tidligere CISO's bedste råd til at sparke døren ind til bestyrelsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Tom Engly fik cybersikkerhed på agendaen i forsikringsselskabet Tryg.
  • Læs Tom Englys bedste råd til at bryde igennem til bestyrelsen.
1.121
5:45 min
Nomineret til titlen som Årets CISO 2021: Forestil dig at det er morgen ved Magasin du Nord, og dørene skal til at åbne.

Der står en kæmpe flok af mennesker ude foran. Idet dørene går op, maser horden sig ind gennem døren på én gang.

De forreste ender med at sidde fast i døren, og blokerer dermed for at nogen overhovedet kan komme ind i forretningen og købe varer.

Sådan forklarede Tom Engly engang en dommer princippet i et DDoS-angreb. Forståelsen var dengang essentiel for, at dommeren havde forudsætningerne til at dømme en it-kriminel i en specifik retssag.

Den måde at konkretisere cybertrusler og -udfordringer har været CISO’ens stærkeste redskab i arbejdet med at få it-sikkerhed på dagsordenen, da han i 2007 kom til forsikringsselskabet Tryg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland