Nomineret til Årets CISO 2021: Alt er snorlige i Københavns Lufthavns cybersikkerheds-afdeling: "Jeg har fået en super velfungerende afdeling, som leverer rigtigt godt"

Nomineret til Årets CISO 2021: Siden 2017 har den ene sikkerhedsforbedring taget den anden i Københavns Lufthavne. I spidsen for det store cyber- og informationssikkerhedsprojekt står Morten Dichmann Hansen. Det er sket med ro, grundighed og en bevidsthed om den 'sikkerhedsgæld," som alle virksomheder i disse år betaler af på.

Artikel top billede

(Foto: by Markvig / Hallur Markvig)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Morten Dichmanns sikkerhedsrejse gennem Københavns Lufthavn startede.
916
4:45 min
Informationssikkerhedspolitikker baseret på ISO27001-standarden. Tjek.

Oprettelse af fora for forretning og ledelse samt it-afdelingen. Tjek.

Modenhedsvurdering, forbedringsprogram og beredskabsplaner. Tjek, tjek og tjek.

Ansættelse af medarbejdere, til at bistå et kæmpe it-sikkerhedsarbejde, er også klaret. Og væksten står stadig på.

Det var i 2017, at Morten Dichmann Hansen tiltrådte som Københavns Lufthavnes første CISO.

Siden sin første dag, har Morten Dichmann i tæt samarbejde med resten af virksomheden struktureret, målrettet og hurtigt arbejdet sig igennem den ene sikkerhedsforbedring efter den anden.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S