Nomineret til Årets CISO 2021: Alt er snorlige i Københavns Lufthavns cybersikkerheds-afdeling: "Jeg har fået en super velfungerende afdeling, som leverer rigtigt godt"

Nomineret til Årets CISO 2021: Siden 2017 har den ene sikkerhedsforbedring taget den anden i Københavns Lufthavne. I spidsen for det store cyber- og informationssikkerhedsprojekt står Morten Dichmann Hansen. Det er sket med ro, grundighed og en bevidsthed om den 'sikkerhedsgæld," som alle virksomheder i disse år betaler af på.

Artikel top billede

(Foto: by Markvig / Hallur Markvig)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Morten Dichmanns sikkerhedsrejse gennem Københavns Lufthavn startede.
916
4:45 min
Informationssikkerhedspolitikker baseret på ISO27001-standarden. Tjek.

Oprettelse af fora for forretning og ledelse samt it-afdelingen. Tjek.

Modenhedsvurdering, forbedringsprogram og beredskabsplaner. Tjek, tjek og tjek.

Ansættelse af medarbejdere, til at bistå et kæmpe it-sikkerhedsarbejde, er også klaret. Og væksten står stadig på.

Det var i 2017, at Morten Dichmann Hansen tiltrådte som Københavns Lufthavnes første CISO.

Siden sin første dag, har Morten Dichmann i tæt samarbejde med resten af virksomheden struktureret, målrettet og hurtigt arbejdet sig igennem den ene sikkerhedsforbedring efter den anden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S