Nomineret til Årets CISO 2021: Alt er snorlige i Københavns Lufthavns cybersikkerheds-afdeling: "Jeg har fået en super velfungerende afdeling, som leverer rigtigt godt"

Nomineret til Årets CISO 2021: Siden 2017 har den ene sikkerhedsforbedring taget den anden i Københavns Lufthavne. I spidsen for det store cyber- og informationssikkerhedsprojekt står Morten Dichmann Hansen. Det er sket med ro, grundighed og en bevidsthed om den 'sikkerhedsgæld," som alle virksomheder i disse år betaler af på.

Artikel top billede

(Foto: by Markvig / Hallur Markvig)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Morten Dichmanns sikkerhedsrejse gennem Københavns Lufthavn startede.
916
4:45 min
Informationssikkerhedspolitikker baseret på ISO27001-standarden. Tjek.

Oprettelse af fora for forretning og ledelse samt it-afdelingen. Tjek.

Modenhedsvurdering, forbedringsprogram og beredskabsplaner. Tjek, tjek og tjek.

Ansættelse af medarbejdere, til at bistå et kæmpe it-sikkerhedsarbejde, er også klaret. Og væksten står stadig på.

Det var i 2017, at Morten Dichmann Hansen tiltrådte som Københavns Lufthavnes første CISO.

Siden sin første dag, har Morten Dichmann i tæt samarbejde med resten af virksomheden struktureret, målrettet og hurtigt arbejdet sig igennem den ene sikkerhedsforbedring efter den anden.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse