Nomineret til Årets CIO 2021: Jerrik Bagger Sørensen har flyttet infrastrukturen i clouden for milliardvirksomheden Cowi

Nomineret til Årets CIO 2021 Størstedelen af den digitale infrastruktur hos Cowi er i løbet af de senere år blevet flyttet i clouden. Det skal blandt andet sikre en langt hurtigere udrulning af nye services, forklarer CIO Jerrik Bagger Sørensen, der har stået i spidsen for omstillingen.

Artikel top billede

Jerrik Bagger Sørensen er Senior Vice President og CIO hos rådgivningsvirksomheden Cowi.

Han har de seneste fire år haft ansvaret for den digitale udvikling hos COWI, der sidste år havde en omsætning på over seks milliarder kroner. Det er et resultat, som it-organisationen har spillet en væsentlig rolle i at generere.

Det er blandt andet derfor, at han er nomineret til titlen som Årets CIO 2021. Og derfor at han er med i denne særlige episode om de nominerede til Årets CIO 2021.

Her kan du blandt andet høre Jerrik Bagger Sørensen fortælle om, hvorfor det har været vigtigt at flytte den digitale infrastruktur i clouden, og hvordan man tackler digitalisering i en branche, hvor små marginer mellem konkurrenterne er altafgørende.

Vært på episoden er Jakob Schjoldager, strategi- og ledelsesredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Det er 16. gang, at prisen som Årets CIO uddeles i samarbejde med IDC og Dansk IT. Vinderen offentliggøres 16. september 2021.

Ud over Jerrik Bagger Sørensen så er Peer Omann fra Bunker Holding, Anders Romare fra Novo Nordisk, Morten Holm Christensen fra COOP og Rochus Ettinger Riisgaard fra Grønbech også nomineret.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect