Nomineret til Årets CIO 2021: Jerrik Bagger Sørensen har flyttet infrastrukturen i clouden for milliardvirksomheden Cowi

Nomineret til Årets CIO 2021 Størstedelen af den digitale infrastruktur hos Cowi er i løbet af de senere år blevet flyttet i clouden. Det skal blandt andet sikre en langt hurtigere udrulning af nye services, forklarer CIO Jerrik Bagger Sørensen, der har stået i spidsen for omstillingen.

Artikel top billede

Jerrik Bagger Sørensen er Senior Vice President og CIO hos rådgivningsvirksomheden Cowi.

Han har de seneste fire år haft ansvaret for den digitale udvikling hos COWI, der sidste år havde en omsætning på over seks milliarder kroner. Det er et resultat, som it-organisationen har spillet en væsentlig rolle i at generere.

Det er blandt andet derfor, at han er nomineret til titlen som Årets CIO 2021. Og derfor at han er med i denne særlige episode om de nominerede til Årets CIO 2021.

Her kan du blandt andet høre Jerrik Bagger Sørensen fortælle om, hvorfor det har været vigtigt at flytte den digitale infrastruktur i clouden, og hvordan man tackler digitalisering i en branche, hvor små marginer mellem konkurrenterne er altafgørende.

Vært på episoden er Jakob Schjoldager, strategi- og ledelsesredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Det er 16. gang, at prisen som Årets CIO uddeles i samarbejde med IDC og Dansk IT. Vinderen offentliggøres 16. september 2021.

Ud over Jerrik Bagger Sørensen så er Peer Omann fra Bunker Holding, Anders Romare fra Novo Nordisk, Morten Holm Christensen fra COOP og Rochus Ettinger Riisgaard fra Grønbech også nomineret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS