Nomineret til Årets CISO 2021: På halvandet år har Claus Wiid Jakobsen endevendt Forsvarets it-sikkerhed i fire faser: "Vi ønsker at være de bedste i staten"

Nomineret til titlen som Årets CISO 2021: Med seks CISO'er der refererer til ham, sætter Claus Wiid Jakobsen kursen for Forsvarsministeriets samlede it-sikkerhedsindsats, der har endevendt samtlige styrelser, myndigheder og underenheder i statsorganet siden 2020. Målet er klart: ”Vi ønsker at være de bedste i staten,” fortæller koncern-CISO'en.

Artikel top billede

(Foto: Privatfoto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Claus Wiids Jakobsens store arbejde med at få styr på sikkerheden i hele Forsvarsministeriet.
  • Se hvilke fire faser Forsvarsministeriets organisering af sikkerheden går igennem netop nu.
860
4:30 min
I begyndelsen af 2020 blev et enormt projekt sat i søen hos det danske Forsvarsministerium. Et sikkerhedsprojekt, der krævede et overblik gennem samtlige af ministeriets styrelser, undermyndigheder og andre enheder.

Manden, der ved opgavens begyndelse blev hyret ind, og i dag sidder i spidsen for hele projektet, hedder Claus Wiid Jakobsen.

Fra den ene ende af organisationen til den anden gik han i gang med at samle informationer, viden og indtryk ind.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos