Nomineret til Årets CISO 2021: På halvandet år har Claus Wiid Jakobsen endevendt Forsvarets it-sikkerhed i fire faser: "Vi ønsker at være de bedste i staten"

Nomineret til titlen som Årets CISO 2021: Med seks CISO'er der refererer til ham, sætter Claus Wiid Jakobsen kursen for Forsvarsministeriets samlede it-sikkerhedsindsats, der har endevendt samtlige styrelser, myndigheder og underenheder i statsorganet siden 2020. Målet er klart: ”Vi ønsker at være de bedste i staten,” fortæller koncern-CISO'en.

Artikel top billede

(Foto: Privatfoto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Claus Wiids Jakobsens store arbejde med at få styr på sikkerheden i hele Forsvarsministeriet.
  • Se hvilke fire faser Forsvarsministeriets organisering af sikkerheden går igennem netop nu.
860
4:30 min
I begyndelsen af 2020 blev et enormt projekt sat i søen hos det danske Forsvarsministerium. Et sikkerhedsprojekt, der krævede et overblik gennem samtlige af ministeriets styrelser, undermyndigheder og andre enheder.

Manden, der ved opgavens begyndelse blev hyret ind, og i dag sidder i spidsen for hele projektet, hedder Claus Wiid Jakobsen.

Fra den ene ende af organisationen til den anden gik han i gang med at samle informationer, viden og indtryk ind.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S