Nomineret til Årets CISO 2021: På halvandet år har Claus Wiid Jakobsen endevendt Forsvarets it-sikkerhed i fire faser: "Vi ønsker at være de bedste i staten"

Nomineret til titlen som Årets CISO 2021: Med seks CISO'er der refererer til ham, sætter Claus Wiid Jakobsen kursen for Forsvarsministeriets samlede it-sikkerhedsindsats, der har endevendt samtlige styrelser, myndigheder og underenheder i statsorganet siden 2020. Målet er klart: ”Vi ønsker at være de bedste i staten,” fortæller koncern-CISO'en.

Artikel top billede

(Foto: Privatfoto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Claus Wiids Jakobsens store arbejde med at få styr på sikkerheden i hele Forsvarsministeriet.
  • Se hvilke fire faser Forsvarsministeriets organisering af sikkerheden går igennem netop nu.
860
4:30 min
I begyndelsen af 2020 blev et enormt projekt sat i søen hos det danske Forsvarsministerium. Et sikkerhedsprojekt, der krævede et overblik gennem samtlige af ministeriets styrelser, undermyndigheder og andre enheder.

Manden, der ved opgavens begyndelse blev hyret ind, og i dag sidder i spidsen for hele projektet, hedder Claus Wiid Jakobsen.

Fra den ene ende af organisationen til den anden gik han i gang med at samle informationer, viden og indtryk ind.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S