Nomineret til Årets CISO 2021: På halvandet år har Claus Wiid Jakobsen endevendt Forsvarets it-sikkerhed i fire faser: "Vi ønsker at være de bedste i staten"

Nomineret til titlen som Årets CISO 2021: Med seks CISO'er der refererer til ham, sætter Claus Wiid Jakobsen kursen for Forsvarsministeriets samlede it-sikkerhedsindsats, der har endevendt samtlige styrelser, myndigheder og underenheder i statsorganet siden 2020. Målet er klart: ”Vi ønsker at være de bedste i staten,” fortæller koncern-CISO'en.

Artikel top billede

(Foto: Privatfoto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Claus Wiids Jakobsens store arbejde med at få styr på sikkerheden i hele Forsvarsministeriet.
  • Se hvilke fire faser Forsvarsministeriets organisering af sikkerheden går igennem netop nu.
860
4:30 min
I begyndelsen af 2020 blev et enormt projekt sat i søen hos det danske Forsvarsministerium. Et sikkerhedsprojekt, der krævede et overblik gennem samtlige af ministeriets styrelser, undermyndigheder og andre enheder.

Manden, der ved opgavens begyndelse blev hyret ind, og i dag sidder i spidsen for hele projektet, hedder Claus Wiid Jakobsen.

Fra den ene ende af organisationen til den anden gik han i gang med at samle informationer, viden og indtryk ind.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job