Uddannelse og politik står i vejen for cybersikkerheden: Her er Eugene Kasperskys to største bekymringer for fremtiden

Interview: Der er to mænd, som Eugene Kaspersky venter på, skal lære at enes. Når de har lært det, vil det blive lettere at bekæmpe it-kriminalitet igen. Indtil det sker, håber den internationale sikkerhedsekspert, at flere vil uddanne sig inden for cybersikkerhed. Her er Eugene Kasperskys to største bekymringer for fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke to bekymringer eugene Kaspersky har for cybersikkerheden i fremtiden.
  • Se hvilke to mænd, der skal lære at enes, før vi kan få skovlen under it-kriminelle for alvor.
658
3:30 min
En af verdens største it-eksperter stak i sidste uge hovedet forbi den gamle børsbygning i København til fejringen af Årets CISO 2021.

Til prisuddelingen, der var den første af sin slags, gav stifter og direktør af den verdensomspændende cybersikkerheds-virksomheden, Kaspersky Lab, et oplæg for eventets tilskuere.

Et oplæg, der mellem fagligt indhold og jokes fra den rutinerede forretningsmand Eugene Kasperksy også rummede bekymringer om fremtiden.

Efter oplægget fangede Computerworld Eugene Kasperksy til en snak om netop fremtiden og disse bekymringer om cybersikkerhed, som de ser ud fra en af branchens højeste udkigstårne.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S