Uddannelse og politik står i vejen for cybersikkerheden: Her er Eugene Kasperskys to største bekymringer for fremtiden

Interview: Der er to mænd, som Eugene Kaspersky venter på, skal lære at enes. Når de har lært det, vil det blive lettere at bekæmpe it-kriminalitet igen. Indtil det sker, håber den internationale sikkerhedsekspert, at flere vil uddanne sig inden for cybersikkerhed. Her er Eugene Kasperskys to største bekymringer for fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke to bekymringer eugene Kaspersky har for cybersikkerheden i fremtiden.
  • Se hvilke to mænd, der skal lære at enes, før vi kan få skovlen under it-kriminelle for alvor.
658
3:30 min
En af verdens største it-eksperter stak i sidste uge hovedet forbi den gamle børsbygning i København til fejringen af Årets CISO 2021.

Til prisuddelingen, der var den første af sin slags, gav stifter og direktør af den verdensomspændende cybersikkerheds-virksomheden, Kaspersky Lab, et oplæg for eventets tilskuere.

Et oplæg, der mellem fagligt indhold og jokes fra den rutinerede forretningsmand Eugene Kasperksy også rummede bekymringer om fremtiden.

Efter oplægget fangede Computerworld Eugene Kasperksy til en snak om netop fremtiden og disse bekymringer om cybersikkerhed, som de ser ud fra en af branchens højeste udkigstårne.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S