Uddannelse og politik står i vejen for cybersikkerheden: Her er Eugene Kasperskys to største bekymringer for fremtiden

Interview: Der er to mænd, som Eugene Kaspersky venter på, skal lære at enes. Når de har lært det, vil det blive lettere at bekæmpe it-kriminalitet igen. Indtil det sker, håber den internationale sikkerhedsekspert, at flere vil uddanne sig inden for cybersikkerhed. Her er Eugene Kasperskys to største bekymringer for fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke to bekymringer eugene Kaspersky har for cybersikkerheden i fremtiden.
  • Se hvilke to mænd, der skal lære at enes, før vi kan få skovlen under it-kriminelle for alvor.
658
3:30 min
En af verdens største it-eksperter stak i sidste uge hovedet forbi den gamle børsbygning i København til fejringen af Årets CISO 2021.

Til prisuddelingen, der var den første af sin slags, gav stifter og direktør af den verdensomspændende cybersikkerheds-virksomheden, Kaspersky Lab, et oplæg for eventets tilskuere.

Et oplæg, der mellem fagligt indhold og jokes fra den rutinerede forretningsmand Eugene Kasperksy også rummede bekymringer om fremtiden.

Efter oplægget fangede Computerworld Eugene Kasperksy til en snak om netop fremtiden og disse bekymringer om cybersikkerhed, som de ser ud fra en af branchens højeste udkigstårne.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS