Amazon varsler nye produkter: Løfter sløret om en uge

Du bør holde kreditkortet i ro, hvis du overvejer at investere i Amazon-produkter i de kommende dage. For om en uge er den amerikanske gigant klar med en stribe nye forbrugerprodukter.

Artikel top billede

Går du med planer om at investere i en af Amazons Echo-højttalere eller et af selskabets overvågningskameraer, så bør du overveje at holde kreditkortet i ro i den næste uges tid.

For på tirsdag vil Amazon være klar med en stribe nye produkter.

Det sker til selskabets tilbagevendende efterårsevent, hvor Amazon typisk præsenterer større og mere eksperimenterende hardwareprodukter.

Eventen bliver afholdt online, og det finder sted den 28. september klokken 18 dansk tid.

Tavse om indholdet

Ifølge det amerikanske tech-medie The Verge oplyser Amazon dog ikke meget om eventets indhold i presseinvitationen, der netop er blevet udsendt.

Her oplyser selskabet blot, at der vil blive præsenteret nyheder om de seneste Amazon-enheder, funktioner og tjenester.

Der går dog rygter om, at Amazon blandt andet arbejder på et nyt kamera, der kan placeres i forruden på biler.

Derudover ved vi, at Amazon historisk set har brugt sine efterårsevents til at løfte sløret for nye udgave af sine Echo-smarthøjttalere og Ring-kameraer.

Eksempelvis løftede Amazon ved den tilsvarende event sidste år sløret for sit nye nyt drone-overvågningskamera ved navn Ring Drone.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec