Paypal i kort meddelelse: Vi har altså ikke planer om at overtage Pinterest for 345 milliarder lige nu

PayPal afviser, at selskabet ‘for tiden’ er ved at købe Pinterest for 345 milliarder kroner.

Artikel top billede

Efter nogen betænkningstid tager PayPal bladet fra munden: Selskabet har for tiden ingen planer om at overtage Pinterest i et kæmpeopkøb.

Det meddeler PayPal kortfattet til Reuters, efter Bloomberg og Reuters samstemmende i sidste uge skrev, at PayPal ville købe Pinterest.

Normal vil den slags rygter blive afvist prompte, hvis de ikke passer. Men PayPayl har altså ventet til søndag med at udsende den kortfattede besked.

Opkøbet til 45 milliarder dollar eller 70 dollar per Pinterest-aktie ville i givet fald blive det største nogensinde af et socialt medie - langt større end eksempelvis Microsofts’ opkøb af LinkedIn i 2016.

Microsoft betalte dengang 26,2 milliarder dollar for LinkedIn.

Der var iøvrigt i foråret også rygter fremme om, at Microsoft var interesseret i at købe Pinterest.

Microsoft har gennem længere tid været interesseret i at overtage et socialt medie, som selskabet ønsker at drive på egne cloud-systemer, men indtil videre er det ikke lykkedes for selskabet at lande nogen overtagelses-aftaler.

Pinterest har for tiden knap en halv milliard brugere. Hele platformen drives for tiden på Microsoft-konkurrenten Amazon Web Services cloud-systemer.

Reuters skriver, at PayPal ikke har yderligere kommentarer end den kortfattede afvisning af rygterne om opkøbet.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland