Paypal i kort meddelelse: Vi har altså ikke planer om at overtage Pinterest for 345 milliarder lige nu

PayPal afviser, at selskabet ‘for tiden’ er ved at købe Pinterest for 345 milliarder kroner.

Artikel top billede

Efter nogen betænkningstid tager PayPal bladet fra munden: Selskabet har for tiden ingen planer om at overtage Pinterest i et kæmpeopkøb.

Det meddeler PayPal kortfattet til Reuters, efter Bloomberg og Reuters samstemmende i sidste uge skrev, at PayPal ville købe Pinterest.

Normal vil den slags rygter blive afvist prompte, hvis de ikke passer. Men PayPayl har altså ventet til søndag med at udsende den kortfattede besked.

Opkøbet til 45 milliarder dollar eller 70 dollar per Pinterest-aktie ville i givet fald blive det største nogensinde af et socialt medie - langt større end eksempelvis Microsofts’ opkøb af LinkedIn i 2016.

Microsoft betalte dengang 26,2 milliarder dollar for LinkedIn.

Der var iøvrigt i foråret også rygter fremme om, at Microsoft var interesseret i at købe Pinterest.

Microsoft har gennem længere tid været interesseret i at overtage et socialt medie, som selskabet ønsker at drive på egne cloud-systemer, men indtil videre er det ikke lykkedes for selskabet at lande nogen overtagelses-aftaler.

Pinterest har for tiden knap en halv milliard brugere. Hele platformen drives for tiden på Microsoft-konkurrenten Amazon Web Services cloud-systemer.

Reuters skriver, at PayPal ikke har yderligere kommentarer end den kortfattede afvisning af rygterne om opkøbet.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

LINK Mobility

Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS