Paypal i kort meddelelse: Vi har altså ikke planer om at overtage Pinterest for 345 milliarder lige nu

PayPal afviser, at selskabet ‘for tiden’ er ved at købe Pinterest for 345 milliarder kroner.

Artikel top billede

Efter nogen betænkningstid tager PayPal bladet fra munden: Selskabet har for tiden ingen planer om at overtage Pinterest i et kæmpeopkøb.

Det meddeler PayPal kortfattet til Reuters, efter Bloomberg og Reuters samstemmende i sidste uge skrev, at PayPal ville købe Pinterest.

Normal vil den slags rygter blive afvist prompte, hvis de ikke passer. Men PayPayl har altså ventet til søndag med at udsende den kortfattede besked.

Opkøbet til 45 milliarder dollar eller 70 dollar per Pinterest-aktie ville i givet fald blive det største nogensinde af et socialt medie - langt større end eksempelvis Microsofts’ opkøb af LinkedIn i 2016.

Microsoft betalte dengang 26,2 milliarder dollar for LinkedIn.

Der var iøvrigt i foråret også rygter fremme om, at Microsoft var interesseret i at købe Pinterest.

Microsoft har gennem længere tid været interesseret i at overtage et socialt medie, som selskabet ønsker at drive på egne cloud-systemer, men indtil videre er det ikke lykkedes for selskabet at lande nogen overtagelses-aftaler.

Pinterest har for tiden knap en halv milliard brugere. Hele platformen drives for tiden på Microsoft-konkurrenten Amazon Web Services cloud-systemer.

Reuters skriver, at PayPal ikke har yderligere kommentarer end den kortfattede afvisning af rygterne om opkøbet.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S