Streaming: Mange flere gigantiske sultne sandorme på vej

Dune er blevet et tidligt slagnummer på den nye streamingtjeneste HBO Max – allerede mens filmen er rimelig frisk i biograferne. Men snart begynder optagelserne til næste kapitel af historien om krig og blodige intriger på ørkenplaneten.

Artikel top billede

Indenfor science-fiction har Frank Herberts Dune-univers opnået næsten samme klassiske særstatus som Tolkiens Ringenes Herre har indenfor fantasygenren.

Bøgerne har solgt i millionoplag, og der er digtet videre på Herberts univers i talrige efterfølgende titler samt i computer- og brætspil m.m.

Ligeledes skulle der flere tvivlsomme forsøg til, før det lykkedes en film at ramme historien nogenlunde rent – fuldkommen som med historierne om Frodo, Gandalf & Co.

Instruktør Denis Villeneuves helt nye Dune har således fået overvejende positive anmeldelser og er også blevet godt modtaget af publikum. Globalt har den indtjent på den anden side af 330 mio. US-dollar, angiveligt ca. dobbelt så meget som den kostede at producere.

Dune er desuden – og allerede mens den stadig er rimeligt frisk i biograferne – blevet et tidligt slagnummer på den nye streamingtjeneste HBO Max. Så nu er endnu flere millioner bekendt med historierne om intergalaktiske intriger koblet med overnaturlige evner og blodig krig.

Handlingen er centreret omkring ørkenplaneten Arrakis, hvor 300-400 meter lange og konstant sultne sandorme giver ekstra spænding i hverdagen for dem, der udvinder planetens forekomst af et bevidsthedsudvidende og ekstremt kostbart krydderi.

Har man set Dune, vil man imidlertid vide, at den ellers 2,5 time lange film slutter noget abrupt, og mange har været lidt bekymrede for, om det nu bare var dét? Får vi aldrig at se, hvad der mere sker ude i ørkenen?

Jo, det gør vi. For heldigvis har Warner Bros. bekendtgjort, at der også kommer en del 2 af Dune, som – må man formode – fortæller resten af historien fra den oprindelige bog. Herunder om, hvordan det går med hovedpersonen, den unge Paul Atreides.

Men filmselskabet har rimeligvis gerne ville se, hvordan første del blev modtaget, før man gav grønt lys for del 2. Derfor starter produktionen af næste Dune først i sommeren 2022 og ventes at få premiere til oktober 2023.

Har man endnu ikke set første del af Dune, så ligger den 3,5 minutter lange trailer lige her.

Titel: Dune / Del 1 kan streames på HBO Max, del to har planlagt premiere i oktober 2023

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job