Globalt nedbrud lægger Google Cloud, Spotify og Snapchat ned

Et kort nedbrud ramte tirsdag aften Google Cloud samt en række af dennes klienter som Spotify og Snapchat. Ikke alle platforme er helt oppe igen.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Mere end 50.000 brugere nåede at rapportere om nedbrudsproblemer for en række sociale medie platforme på webstedet downdetector.com, inden platformene igen var online. Alt sammen skete tirdag aften omkring 18-tiden.

Google fortæller, ifølge mediet Reuters, at problemer med deres Cloud Networking, som har platforme som Etsy, Spotify og Snapchat som klienter, blev delvist løst kort efter, de mange rapporter tikkede ind.

Hos Spotify har man senest meldt ud, at de problemer, som brugere har oplevet, nu er løst. Og hos Snapchat lyder seneste melding i et Tweet:

"Mange Snapchattere har problemer med at bruge appen. Hold ud, vi arbejder på en rettelse. I mellemtiden anbefaler vi at forblive logget ind."

Nedbruddet var heldigvis et kortere af slagsen.

For blot en måned siden stod Facebook - nu kendt under navnet Meta Platforms - over for et seks timers langt nedbrud på flere af sine platforme, hvor det efterfølgende kunne konstateres, at flere brugere havde sprunget til konkurrenternes platforme.

Og går vi tilbage til juli i år, oplevede flere store internationale organisationer og virksomheder for anden gang i år et kæmpe kollektivt nedbrud.

De to nedbrud til sammen ramte blandt andet amerikanske selskaber som Expedia, Microsoft, Costco, Lyft og Charles Schwab. Globale - og danske medier - som TV 2, Kristeligt Dagblad, britiske The Guardian, amerikanske Financial Times, Bloomberg, NY Times og CNN.

Også Amazon og den britiske regerings hjemmeside blev rapporteret som ramt. Også dengang var Spotify på listen over ramte.

Downdetector sporer kun udfald ved at samle statusrapporter fra en række kilder, inklusive brugerindsendte fejl på sin platform. Afbrydelsen kan have påvirket et større antal brugere.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S