Globalt nedbrud lægger Google Cloud, Spotify og Snapchat ned

Et kort nedbrud ramte tirsdag aften Google Cloud samt en række af dennes klienter som Spotify og Snapchat. Ikke alle platforme er helt oppe igen.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Mere end 50.000 brugere nåede at rapportere om nedbrudsproblemer for en række sociale medie platforme på webstedet downdetector.com, inden platformene igen var online. Alt sammen skete tirdag aften omkring 18-tiden.

Google fortæller, ifølge mediet Reuters, at problemer med deres Cloud Networking, som har platforme som Etsy, Spotify og Snapchat som klienter, blev delvist løst kort efter, de mange rapporter tikkede ind.

Hos Spotify har man senest meldt ud, at de problemer, som brugere har oplevet, nu er løst. Og hos Snapchat lyder seneste melding i et Tweet:

"Mange Snapchattere har problemer med at bruge appen. Hold ud, vi arbejder på en rettelse. I mellemtiden anbefaler vi at forblive logget ind."

Nedbruddet var heldigvis et kortere af slagsen.

For blot en måned siden stod Facebook - nu kendt under navnet Meta Platforms - over for et seks timers langt nedbrud på flere af sine platforme, hvor det efterfølgende kunne konstateres, at flere brugere havde sprunget til konkurrenternes platforme.

Og går vi tilbage til juli i år, oplevede flere store internationale organisationer og virksomheder for anden gang i år et kæmpe kollektivt nedbrud.

De to nedbrud til sammen ramte blandt andet amerikanske selskaber som Expedia, Microsoft, Costco, Lyft og Charles Schwab. Globale - og danske medier - som TV 2, Kristeligt Dagblad, britiske The Guardian, amerikanske Financial Times, Bloomberg, NY Times og CNN.

Også Amazon og den britiske regerings hjemmeside blev rapporteret som ramt. Også dengang var Spotify på listen over ramte.

Downdetector sporer kun udfald ved at samle statusrapporter fra en række kilder, inklusive brugerindsendte fejl på sin platform. Afbrydelsen kan have påvirket et større antal brugere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S