Foredrag: Søkrig og sabotage på Krigsmuseet

For historieinteresserede er der her to gode arrangementer i december, der er garanteret fri for nisser, gran og Last Christmas.

Artikel top billede

(Foto: Krigsmuseet)

Trods århundredernes deroute fra stormagt til småstat har Danmark hele vejen igennem haft en stærk maritim tradition.

Inden skiftende kongers – ikke altid specielt velovervejede – militære eventyr var vi endda en af Nordeuropas helt store flådemagter.

Den historie fortæller Krigsmuseet på en særrundvisning med titlen ”Krig til søs” den 7. december kl. 17:00.

Her kommer man ikke kun omkring flådens forsvar af landets grænser, der strækker sig helt tilbage til 1400-tallet.

Men man hører også om de aktuelle missioner på verdenshavene, hvor danske krigsskibe deltager i kampen mod pirater og sikrer frie søveje for handelsskibe fra hele verden.

Man hører også om en barske hverdag til søs og om de mange danske søfolk, der satte livet på spil under 2. Verdenskrig. Du kan købe billetter til rundvisningen Krig til søs lige her.

Apropos 2. Verdenskrig, så kan man 14. december høre et foredrag på Krigsmuseet om gruppen Holger Danske.

Gruppen omfattede bl.a. de kendte modstandsfolk Flammen og Citronen.

Men den havde også mange andre hårde halse som medlemmer, og de stod for talrige halsbrækkende sabotageaktioner og stikkerlikvideringer.

Aftenens foredragsholder er seniorforsker ved Rigsarkivet, Peter Birkelund, og arrangementet er et i rækken af Krigsmuseets fyraftenskoncept ”Fad og foredrag”, hvor der serveres lune historier og kolde øl.

Billetter til foredraget om Holger Danske kan købes her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg