Domstol afviser China Telecoms forsøg på at blive på det amerikanske marked

Der er ingen hjælp at hente for China Telecom, slår domstol fast. Til januar mister selskabet retten til at handle med amerikanske virksomheder.

Artikel top billede

En amerikanske føderal appeldomstol afviste i går China Telecoms forsøg på at standse en kendelse, der fratager televirksomheden autoritet til at levere tjenester i USA.

Kendelsen træder i kraft fra januar - tidsnok til, at China Telecom kan få de juridiske detajler på plads.

Det skriver Reuters.

Det kinesiske teleselskab havde ellers advaret om, at det skulle underrette amerikanske kunder om beslutningen inden lørdag, og at det desuden - uden et midlertidigt stop for FCC-aktionen - vil blive "tvunget til at indstille væsentlige operationer, hvilket uopretteligt skader sin forretning, omdømme og relationer."

Den amerikanske føderale kommunikationskommission (FCC), der har indsendt kendelsen, mener, at China Telecom "er underlagt udnyttelse, indflydelse og kontrol fra den kinesiske regering og højst sandsynligt vil blive tvunget til at efterkomme anmodninger fra den kinesiske regering uden tilstrækkelige juridiske procedurer underlagt uafhængigt juridisk tilsyn."

China Telecom har været i telemarkedet i USA i mere end 20 år og havde i 2019 leveret mere end 335 millioner abonnenter på verdensplan.

Kenningen om det kinesiske selskab er en del af en større øvelse, hvor USA helt er ved at fryse kinesiske selskaber ude af sin handelskreds.

Også mobilproducenten Huawei samt andre kinesiske selskaber - China Unicom Americas, Pacific Networks og dets helejede datterselskab ComNet - mærker lige nu konsekvenserne af denne øvelse.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S