Domstol afviser China Telecoms forsøg på at blive på det amerikanske marked

Der er ingen hjælp at hente for China Telecom, slår domstol fast. Til januar mister selskabet retten til at handle med amerikanske virksomheder.

Artikel top billede

En amerikanske føderal appeldomstol afviste i går China Telecoms forsøg på at standse en kendelse, der fratager televirksomheden autoritet til at levere tjenester i USA.

Kendelsen træder i kraft fra januar - tidsnok til, at China Telecom kan få de juridiske detajler på plads.

Det skriver Reuters.

Det kinesiske teleselskab havde ellers advaret om, at det skulle underrette amerikanske kunder om beslutningen inden lørdag, og at det desuden - uden et midlertidigt stop for FCC-aktionen - vil blive "tvunget til at indstille væsentlige operationer, hvilket uopretteligt skader sin forretning, omdømme og relationer."

Den amerikanske føderale kommunikationskommission (FCC), der har indsendt kendelsen, mener, at China Telecom "er underlagt udnyttelse, indflydelse og kontrol fra den kinesiske regering og højst sandsynligt vil blive tvunget til at efterkomme anmodninger fra den kinesiske regering uden tilstrækkelige juridiske procedurer underlagt uafhængigt juridisk tilsyn."

China Telecom har været i telemarkedet i USA i mere end 20 år og havde i 2019 leveret mere end 335 millioner abonnenter på verdensplan.

Kenningen om det kinesiske selskab er en del af en større øvelse, hvor USA helt er ved at fryse kinesiske selskaber ude af sin handelskreds.

Også mobilproducenten Huawei samt andre kinesiske selskaber - China Unicom Americas, Pacific Networks og dets helejede datterselskab ComNet - mærker lige nu konsekvenserne af denne øvelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job