Domstol afviser China Telecoms forsøg på at blive på det amerikanske marked

Der er ingen hjælp at hente for China Telecom, slår domstol fast. Til januar mister selskabet retten til at handle med amerikanske virksomheder.

Artikel top billede

En amerikanske føderal appeldomstol afviste i går China Telecoms forsøg på at standse en kendelse, der fratager televirksomheden autoritet til at levere tjenester i USA.

Kendelsen træder i kraft fra januar - tidsnok til, at China Telecom kan få de juridiske detajler på plads.

Det skriver Reuters.

Det kinesiske teleselskab havde ellers advaret om, at det skulle underrette amerikanske kunder om beslutningen inden lørdag, og at det desuden - uden et midlertidigt stop for FCC-aktionen - vil blive "tvunget til at indstille væsentlige operationer, hvilket uopretteligt skader sin forretning, omdømme og relationer."

Den amerikanske føderale kommunikationskommission (FCC), der har indsendt kendelsen, mener, at China Telecom "er underlagt udnyttelse, indflydelse og kontrol fra den kinesiske regering og højst sandsynligt vil blive tvunget til at efterkomme anmodninger fra den kinesiske regering uden tilstrækkelige juridiske procedurer underlagt uafhængigt juridisk tilsyn."

China Telecom har været i telemarkedet i USA i mere end 20 år og havde i 2019 leveret mere end 335 millioner abonnenter på verdensplan.

Kenningen om det kinesiske selskab er en del af en større øvelse, hvor USA helt er ved at fryse kinesiske selskaber ude af sin handelskreds.

Også mobilproducenten Huawei samt andre kinesiske selskaber - China Unicom Americas, Pacific Networks og dets helejede datterselskab ComNet - mærker lige nu konsekvenserne af denne øvelse.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job