Succes-konsulenter: Vi blæser på jura

It-huset Netcompany har vokseværk og bider store konkurrenter som Ementor, WM-data og TietoEnator i haserne. Fremgangen skyldes blandt andet, at selskabet ikke spilder tid på juridiske krumspring ved EU-udbud, mener direktør Carsten Gomard.

Det unge københavnske konsulenthus Netcompany har det seneste år vundet så mange ordrer, at det stjæler markedsandele fra store, skandinaviske it-selskaber som Ementor, WM-data og TietoEnator.

Ifølge Carsten Gomard, administrerende direktør for Net company, skyldes fremgangen blandt andet, at it-konsulenterne har en meget pragmatisk tilgang til det voksende antal ordrer, der skal vindes ved EU-udbud.

? Vi spilder ikke ? som jeg har indtryk af vores konkurrenter gør ? tiden med at forhandle de ofte hårde juridiske krav til leverandørerne i udbudsmaterialet, men accepterer dem, og koncentrerer os i stedet om det, vi ved noget om - nemlig at levere varen til aftalt pris og tid, siger han.

Har givet pote

Den fremgangsmåde giver pote for selskabet, som lever af at udvikle e-handelsløsninger og administrative it-systemer og integrere dem med eksisterende virksomhedssystemer i private og offentlige firmaer.

? Vi er i dag 50 medarbejdere mod 35 i gennemsnit sidste år. Samtidig har vi øget omsætningen med 50 procent i forhold til i fjor, så vi år runder 45 millioner kroner, siger direktøren, som styrer selskabet sammen med partnerne André Rogaczewski og Claus Jørgensen.

Carsten Gomard mener også, at selskabets fokus på teknologierne Microsoft .Net og J2EE spiller en vigtig rolle for væksten.

? Vi får flere offentlige kunder, og de kører ofte standardsystemer fra Microsoft. Det betyder, at vi med vores .Net-kompetencer i vid udstrækning kan bygge oven på kundernes eksisterende forretningssystemer i stedet for at udvikle noget helt nyt, siger han.

Valgt af Sund & Bælt
Det var blandt andet udslagsgivende for, at Sund & Bælt valgte Netcompany som leverandør af et nyt elektronisk sags- og dokumenthåndteringssystem (ESDH), som skal holde styr på dokumenter og e-mails i selskabet bag Øresunds- og Storebæltsforbindelsen.

? Vi fik tre tilbud, der alle var på det samme prismæssige niveau, men vi valgte Netcompany, fordi vi med deres løsning slipper for at ændre i vores eksisterende miljø, siger Peter Christensen, it-chef for Sund & Bælt.

Udover brofirmaet har Netcompany en lang række offentlige kunder. Det drejer sig blandt andet om Rigspolitiet og Udenrigsministeriet, mens tøjselskabet Bonaparte, PFA og Egmont er de største private kunder.

Netcompany blev etableret i 1999 og sloges dengang med selskaber som Framfab og Valtech om kunderne. Siden har Netcompany ændret fokus og er i dag it-konsulenthus og systemintegrator.

Det betyder, at de store konkurrenter i dag er selskaber som Software Innovation, NNIT, Ementor, TietoEnator og WM-data.

Omtrent lige store
? Det er store selskaber, men vi er cirka lige store, når man ser på den del af virksomhederne, som beskæftiger sig med det samme som os, vurderer Carsten Gomard.

Konsolideringen ramte denne del af it-markedet i denne uge, hvor Software Innovation købte WM-datas aktiviteter på ESDH-området. Den udvikling skræmmer dog ikke Netcompanys direktør.

? Der er hård konkurrence på markedet, men jeg er overbevist om, at der er masser af plads til os, da vores ESDH-løsning er et stærkt alternativ til det offentlige udbud for sags- og dokumenthåndteringssystemer, FESD, mener Carsten Gomard.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS