Danskstiftet kunstig intelligens-virksomhed henter trecifret millionbeløb i ny investeringsrunde

Den danskstiftede kunstig intelligens-virksomhed Synthesia henter for anden gang et større millionbeløb i en såkaldt Series B investeringsrunde.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

AI-startupvirksomheden Synthesia har hentet 50 millioner dollar i en større investeringesrunde. Det svarer til godt 329 millioner danske kroner.

Selskabet, der blandt andre er stiftet af to danskere, arbejder med video genereret af kunstig intelligens og får altså nu flere millioner i ryggen til at udvikle sin platform.

Pengene kommer fra en såkaldt series B investeringsrunde som betyder, at det er anden gang selskabet henter et større beløb fra en række investorer.

Synthesia har rejst 29 millioner dollar i venture kapital over de sidste fire år, blandt andet fra den amerikanske milliardær Mark Cuban, som i 2017 blev virksomhedens første investor.

To danske stiftere

Selskabet, der stratede op i 2017 har fire grundlæggere - hvoraf to af dem er danskerne Victor Riparbelli og Steffen Tjerrild.

Pengene kommer primært fra Kleiner Perkins, men Synthesia har også skaffet penge fra GV, der tidligere er kendt som Google Ventures samt eksisterende investorer, der tæller Firstmark Capital, LDV Capital, Seedcamp og MMC Ventures.

"I dag forventer kunder video- og lydindhold. Og de tager den præference med sig på arbejde. Vi ser en stor efterspørgsel på skalerbart indhold hos mange virksomheder," siger Victor Riparbelli, der er administrerende direktør for Synthesia, og en af de danske medstiftere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job