Danskstiftet kunstig intelligens-virksomhed henter trecifret millionbeløb i ny investeringsrunde

Den danskstiftede kunstig intelligens-virksomhed Synthesia henter for anden gang et større millionbeløb i en såkaldt Series B investeringsrunde.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

AI-startupvirksomheden Synthesia har hentet 50 millioner dollar i en større investeringesrunde. Det svarer til godt 329 millioner danske kroner.

Selskabet, der blandt andre er stiftet af to danskere, arbejder med video genereret af kunstig intelligens og får altså nu flere millioner i ryggen til at udvikle sin platform.

Pengene kommer fra en såkaldt series B investeringsrunde som betyder, at det er anden gang selskabet henter et større beløb fra en række investorer.

Synthesia har rejst 29 millioner dollar i venture kapital over de sidste fire år, blandt andet fra den amerikanske milliardær Mark Cuban, som i 2017 blev virksomhedens første investor.

To danske stiftere

Selskabet, der stratede op i 2017 har fire grundlæggere - hvoraf to af dem er danskerne Victor Riparbelli og Steffen Tjerrild.

Pengene kommer primært fra Kleiner Perkins, men Synthesia har også skaffet penge fra GV, der tidligere er kendt som Google Ventures samt eksisterende investorer, der tæller Firstmark Capital, LDV Capital, Seedcamp og MMC Ventures.

"I dag forventer kunder video- og lydindhold. Og de tager den præference med sig på arbejde. Vi ser en stor efterspørgsel på skalerbart indhold hos mange virksomheder," siger Victor Riparbelli, der er administrerende direktør for Synthesia, og en af de danske medstiftere.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job