Danskere rejser over 70 millioner kroner til at lave AI-videoer uden skuespillere

Global AI-virksomhed med danske stiftere har landet en historisk stor investering for deres område. Se hvordan Synthesia vil skifte steder, skuespillere og studier ud med kode i fremtiden.

Artikel top billede

AI-startupvirksomheden Synthesia har rejst historiske 12,5 millioner dollar - over 75 millioner danske kroner - i funding. Det er verdens største investering nogensinde i kategorien "AI video space" - universet for kunstig intelligens og videoproduktion.

Det er venture kapitalfonden FirstMark capital, der har lagt den svimlende investering.

Synthesia, der blandt andet har kontorer i København, er verdens førende platform inden for AI generet video. Og penge skal bruges til at accelerere deres vision om at udskifte fysiske kameraer med computerkode.

Synthesia planlægger at opskalere deres AI video platform, der kan generere videoindhold uden brug af kameraer, skuespillere eller studier. Desuden vil det øge væksten i antallet af brugere og ekspandere virksomheden yderligere til USA.

FirstMark har blandt andet har været tidlige investorer i virksomheder som Pinterest, Airbnb, Shopify, Discord, Upwork og Riot Games.

Synthesia har rejst $16,6m i venture kapital over de sidste fire år, blandt andet fra den amerikanske milliardær Mark Cuban, som i 2017 blev virksomhedens første investor.

Selskabet, der stratede op i 2017 har fire grundlæggere - hvoraf to af dem er danskerne Victor Riparbelli og Steffen Tjerrild.

Fra Riparbelli lyder det i en pressemeddelse:

"Vi har stadig kun ridset overfladen af videoøkonomien. Om 10 år tror vi, at de fleste af vores digitale oplevelser vil blive drevet af video i en eller anden måde eller form. Men for virkelig at realisere video-first internet har vi brug for en mere skalerbar og tilgængelig måde at lave video på.”

Han forklarer teknologien:

"Vi bygger et applikationslag, der omdanner kode til video, så videoindhold kan programmeres med computere snarere end optaget med kameraer og mikrofoner. Når videoproduktion er abstraheret væk som kode, har den alle fordelene ved software: uendelig skala, tæt på nul marginale omkostninger, og den kan gøres tilgængelig for alle."

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S