Investeringsguruen Warren Buffet tjener 790 milliarder kroner på sin gigantiske Apple-investering

Warren Buffet har tjent et enormt beløb på sin gigantiske investering i Apple for få år siden. I dag ejer han lidt over fem procent af iPhone-producenten.

Artikel top billede

Den amerikanske investeringsguru Warren Buffets investering i Apple er en af hans bedste investeringer nogensinde.

Det skriver amerikanske CNBC.

Warren Buffet har således tjent intet mindre end 790 milliarder danske kroner på sin investering i Apple, som han foretog i perioden 2016 til 2018.

Dengang investerede han via sit selskab Bershire Hathaway 237 milliarder kroner i Apple og den investering har nu en samlet værdi på lidt over én billion kroner. Samlet set kan rigmanden notere sig et overskud på investering på 790 milliarder kroner, skriver CNBC.

Ejer fem procent af Apple

Udover den samlede gevinst har Warren Buffet, der også er kendt under navnet oraklet fra Omaha, i øvrigt hver år i gennemsnit kunne indkassere lidt mere end fem milliarder kroner i udbytte fra Apple-aktierne.

I dag ejer Bershire Hathaway 5,4 procent af hele Apple, og det formodentligt en af investeringsselskabets bedste investeringer i nyere tid.

”Det er uden tvivl en af de stærkste investeringer som Bershire har foretaget i det seneste årti,” siger James Shanahan, der er analytiker hos analyseselskabet Edward Jones til CNBC.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job