Kulturminister vil stoppe biblioteks-pirater

Kulturminister Brian Mikkelsen (K) vil forsinke udsendelsen af nye danske musikværker til bibliotekerne for på den måde at dæmme op for pirakopiering. Bibliotekerne tror dog, at effekten vil være modsat.

Kulturminister Brian Mikkelsen (K) vil hjælpe musikbranchen med at undgå, at de bliver udsat for piratkopiering via offentligt musikudlån på bibliotekerne. Det skriver Berlingske Tidende.

Derfor sendes en ny bekendtgørelse i høring, som kan betyde, at bibliotekerne først modtager en kopi af nye musikværker fire måneder efter, de er blevet tilgængelige i almindelig handel.

- Indførelsen af karenstid på bibliotekernes udlån af cd'er skal ses som en håndsrækning til musikbranchen og er i øvrigt en del af en samlet musikpakke til gavn for branchen. Hensigten er at stimulere salget og mindske piratkopieringen. Jeg er overbevist om, at vi med dette tiltag tager endnu et vigtigt skridt i retningen af at sikre et rigt og varieret musikudbud i Danmark, siger Brian Mikkelsen til avisen.

I Biblioteksforeningen mener direktør Winnie Vitzansky dog, at det nye tiltag kan få den stik modsatte effekt.

- Jeg tror bestemt, at en karensperiode vil virke modsat, fordi de unge ikke under nogen omstændigheder vil vente fire måneder med at få en ny cd. Så er det netop, at de tyer til kopiering, siger hun til Berlingske Tidende.

Biblioteksforeningen mener samtidig, at forslaget går imod bibliotekslovens paragraffer om ligestilling af forskellige typer værker, som eksempelvis bøger og musik.

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S