Tendensen fortsætter: Storbritannien advarer mod brug af russisk teknologi

Ligesom en række andre lande har advaret mod selskabet Kaspersky, advarer Storbritannien nu mod brug af russisk teknologi.

Artikel top billede

Russiske teknologivirksomheder har haft hårde tider på markedet, siden krigen i Ukraine startede.

Det mest velkendte eksempel Kaspsersky er blevet droppet i flere danske myndigheder, mens Tysklands myndigheder har advaret mod brug af selskabet, Italiens regering vil skære ned i brugen af selskabet, og USA har sat den russiske virksomhed på listen over trusler mod nationens sikkerhed.

Og det lader ikke til at bliver nemmere for russiske tech-virksomheder, for nu ændrer Storbritanniens cybersikkerhedsmyndigheder, National Cyber Security Centre (NCSC), anbefalingerne for brug af russisk teknologi. Hvis kritisk infrastruktur eller aktiviteter i Ukraine er involveret, bør risikoen overvejes, mener myndigheden.

Det skriver Reuters.

Ifølge myndigheden forelægger der dog ikke beviser for, at den Russiske stat har til hensigt at bruge russiske kommercielle produkter til at skade Storbritannien.

"Men fraværet af beviser er ikke bevis på fravær," skriver myndigheden ifølge Reuters.

Der advares også blandt andet mod brug af russisk antivirus.

"Hvis der er sandsynlighed for, at du bliver et mål for den russiske stat på grund af, hvad der foregår, så ville det være klogt at overveje din afhængighed af alle typer russiske teknologiprodukter eller tjenester, inklusive men ikke begrænset til cloud-aktiverede produkter som (antivirus software)," skriver myndigheden.

Kaspersky har tidligere kritiseret de mange advarsler og boykots for ikke at være baseret på en teknologisk vurdering, men derimod en politisk vurdering.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet