Tendensen fortsætter: Storbritannien advarer mod brug af russisk teknologi

Ligesom en række andre lande har advaret mod selskabet Kaspersky, advarer Storbritannien nu mod brug af russisk teknologi.

Artikel top billede

Russiske teknologivirksomheder har haft hårde tider på markedet, siden krigen i Ukraine startede.

Det mest velkendte eksempel Kaspsersky er blevet droppet i flere danske myndigheder, mens Tysklands myndigheder har advaret mod brug af selskabet, Italiens regering vil skære ned i brugen af selskabet, og USA har sat den russiske virksomhed på listen over trusler mod nationens sikkerhed.

Og det lader ikke til at bliver nemmere for russiske tech-virksomheder, for nu ændrer Storbritanniens cybersikkerhedsmyndigheder, National Cyber Security Centre (NCSC), anbefalingerne for brug af russisk teknologi. Hvis kritisk infrastruktur eller aktiviteter i Ukraine er involveret, bør risikoen overvejes, mener myndigheden.

Det skriver Reuters.

Ifølge myndigheden forelægger der dog ikke beviser for, at den Russiske stat har til hensigt at bruge russiske kommercielle produkter til at skade Storbritannien.

"Men fraværet af beviser er ikke bevis på fravær," skriver myndigheden ifølge Reuters.

Der advares også blandt andet mod brug af russisk antivirus.

"Hvis der er sandsynlighed for, at du bliver et mål for den russiske stat på grund af, hvad der foregår, så ville det være klogt at overveje din afhængighed af alle typer russiske teknologiprodukter eller tjenester, inklusive men ikke begrænset til cloud-aktiverede produkter som (antivirus software)," skriver myndigheden.

Kaspersky har tidligere kritiseret de mange advarsler og boykots for ikke at være baseret på en teknologisk vurdering, men derimod en politisk vurdering.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect