To nye SKI-aftaler skal sikre bedre indkøb af udstyr til videomøder og mere komplekse sikkerhedsløsninger

Offentlige myndigheder får fremover bedre mulighed for at købe udstyr til videomøder med to nye SKI-aftaler, der samtidig giver mulighed for at indkøbe mere komplekse sikkerhedsløsninger.

Artikel top billede

Videomøder er blevet en central del af dagligdagen hos danske virksomheder og organisationer.

Tidligere var det konferenceudstyr, der blev indkøbt på de fleste arbejdspladser typisk en fysisk telefon, som medarbejderne kunne ringe ind til for at lytte med ved mødebordet.

Den er nu helt erstattet efter coronakrisen, hvor Zoom, Teams og Google Meet er blevet arbejdsredskaber på niveau med Word og Excel.

Derfor åbner staten og kommunernes indkøbscentral, SKI, op for en ny rammeaftale, der skal gøre det nemmere at købe kommunikationsløsninger.

"Markedet for kommunikationsprodukter og -løsninger har ændret sig markant på ganske få år – ikke kun i forhold til produkter, men også i forhold til et skifte fra klassisk telefoni til Teams eller Zoom, fra on-premise til cloud og nye licensformer. Det er også et område, hvor der konstant kommer nye producenter og virksomheder til," skriver SKI om baggrunden for den nye aftale.

De nye aftale er delt op i to fordi SKI mener, at der er brug for to forskellige aftaler, der både kan håndtere standardindkøb og mere komplekse løsningsindkøb.

"Den offentlige sektors indkøbsbehov på området medet øget behov for software, sammenholdt med den hastige teknologiske udvikling – og ikke mindst udviklingen i retning af flere cloud-baserede løsninger - betyder, at vi med to separate aftaler bedst sikrer en stærk, samlet aftaledækning til vores kunder fra et bredt felt af producenter og virksomheder," siger udbudschef hos SKI Zannie Finderup i en pressemeddelelse.

Den nye aftale kommer til at hedde 02.07, hvor det altså bliver muligt at købe ind på kommunikationsløsninger på en langt mere smidig måde end tidligere, forklarer Zannie Finderup.

"Hvis man har et behov, der ikke kan opfyldes på 50.07, kan man i stedet bruge 02.07. Der vil løbende kunne optages nye leverandører i systemet. På den måde er man som kunde via systemet sikret adgang til løsninger og ydelser, som er aktuelle og følger markedets teknologiske udvikling. Omvendt kan man på 50.07 nemt købe de standardiserede kommunikationsprodukter gennem direkte tildeling og miniudbud, hvor der er mulighed for mængdekøb,” siger udbudschefen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision