To nye SKI-aftaler skal sikre bedre indkøb af udstyr til videomøder og mere komplekse sikkerhedsløsninger

Offentlige myndigheder får fremover bedre mulighed for at købe udstyr til videomøder med to nye SKI-aftaler, der samtidig giver mulighed for at indkøbe mere komplekse sikkerhedsløsninger.

Artikel top billede

Videomøder er blevet en central del af dagligdagen hos danske virksomheder og organisationer.

Tidligere var det konferenceudstyr, der blev indkøbt på de fleste arbejdspladser typisk en fysisk telefon, som medarbejderne kunne ringe ind til for at lytte med ved mødebordet.

Den er nu helt erstattet efter coronakrisen, hvor Zoom, Teams og Google Meet er blevet arbejdsredskaber på niveau med Word og Excel.

Derfor åbner staten og kommunernes indkøbscentral, SKI, op for en ny rammeaftale, der skal gøre det nemmere at købe kommunikationsløsninger.

"Markedet for kommunikationsprodukter og -løsninger har ændret sig markant på ganske få år – ikke kun i forhold til produkter, men også i forhold til et skifte fra klassisk telefoni til Teams eller Zoom, fra on-premise til cloud og nye licensformer. Det er også et område, hvor der konstant kommer nye producenter og virksomheder til," skriver SKI om baggrunden for den nye aftale.

De nye aftale er delt op i to fordi SKI mener, at der er brug for to forskellige aftaler, der både kan håndtere standardindkøb og mere komplekse løsningsindkøb.

"Den offentlige sektors indkøbsbehov på området medet øget behov for software, sammenholdt med den hastige teknologiske udvikling – og ikke mindst udviklingen i retning af flere cloud-baserede løsninger - betyder, at vi med to separate aftaler bedst sikrer en stærk, samlet aftaledækning til vores kunder fra et bredt felt af producenter og virksomheder," siger udbudschef hos SKI Zannie Finderup i en pressemeddelelse.

Den nye aftale kommer til at hedde 02.07, hvor det altså bliver muligt at købe ind på kommunikationsløsninger på en langt mere smidig måde end tidligere, forklarer Zannie Finderup.

"Hvis man har et behov, der ikke kan opfyldes på 50.07, kan man i stedet bruge 02.07. Der vil løbende kunne optages nye leverandører i systemet. På den måde er man som kunde via systemet sikret adgang til løsninger og ydelser, som er aktuelle og følger markedets teknologiske udvikling. Omvendt kan man på 50.07 nemt købe de standardiserede kommunikationsprodukter gennem direkte tildeling og miniudbud, hvor der er mulighed for mængdekøb,” siger udbudschefen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,