To nye SKI-aftaler skal sikre bedre indkøb af udstyr til videomøder og mere komplekse sikkerhedsløsninger

Offentlige myndigheder får fremover bedre mulighed for at købe udstyr til videomøder med to nye SKI-aftaler, der samtidig giver mulighed for at indkøbe mere komplekse sikkerhedsløsninger.

Artikel top billede

Videomøder er blevet en central del af dagligdagen hos danske virksomheder og organisationer.

Tidligere var det konferenceudstyr, der blev indkøbt på de fleste arbejdspladser typisk en fysisk telefon, som medarbejderne kunne ringe ind til for at lytte med ved mødebordet.

Den er nu helt erstattet efter coronakrisen, hvor Zoom, Teams og Google Meet er blevet arbejdsredskaber på niveau med Word og Excel.

Derfor åbner staten og kommunernes indkøbscentral, SKI, op for en ny rammeaftale, der skal gøre det nemmere at købe kommunikationsløsninger.

"Markedet for kommunikationsprodukter og -løsninger har ændret sig markant på ganske få år – ikke kun i forhold til produkter, men også i forhold til et skifte fra klassisk telefoni til Teams eller Zoom, fra on-premise til cloud og nye licensformer. Det er også et område, hvor der konstant kommer nye producenter og virksomheder til," skriver SKI om baggrunden for den nye aftale.

De nye aftale er delt op i to fordi SKI mener, at der er brug for to forskellige aftaler, der både kan håndtere standardindkøb og mere komplekse løsningsindkøb.

"Den offentlige sektors indkøbsbehov på området medet øget behov for software, sammenholdt med den hastige teknologiske udvikling – og ikke mindst udviklingen i retning af flere cloud-baserede løsninger - betyder, at vi med to separate aftaler bedst sikrer en stærk, samlet aftaledækning til vores kunder fra et bredt felt af producenter og virksomheder," siger udbudschef hos SKI Zannie Finderup i en pressemeddelelse.

Den nye aftale kommer til at hedde 02.07, hvor det altså bliver muligt at købe ind på kommunikationsløsninger på en langt mere smidig måde end tidligere, forklarer Zannie Finderup.

"Hvis man har et behov, der ikke kan opfyldes på 50.07, kan man i stedet bruge 02.07. Der vil løbende kunne optages nye leverandører i systemet. På den måde er man som kunde via systemet sikret adgang til løsninger og ydelser, som er aktuelle og følger markedets teknologiske udvikling. Omvendt kan man på 50.07 nemt købe de standardiserede kommunikationsprodukter gennem direkte tildeling og miniudbud, hvor der er mulighed for mængdekøb,” siger udbudschefen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S