Elon Musk køber Twitter for 305 milliarder kroner

Twitter har indgået en endelig aftale med Elon Musk om at sælge firmaet for 44 milliarder dollar, oplyser det sociale medie i en pressemeddelelse. Der er tale om en enstemmig beslutning fra Twitters bestyrelse.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Verden har de sidste par uger været vidne til it-milliardær Elon Musks bejlen til Twitter.

Men nu er den god nok.

Ifølge en pressemeddelelse fra Twitter har firmaet indgået en endelig aftale med Elon Musk om at sælge firmaet for 44 milliarder dollar eller lidt over 305 milliarder kroner. Der er tale om en enstemmig beslutning fra Twitters bestyrelse.

Den værdiansættelse betyder, at Twitter-aktionærer vil få 54 dollars og 20 cents for deres aktier - ifølge Twitter er det 38 procent over, hvad aktien blev handlet til 1. april 2022.

Efter handlen vil Twitter blive afnoteret fra børsen.

Elon Musk, der er kendt for sine ofte kontroversielle udtalelser, understregede i forbindelse med handlen, at ytringsfrihed er selve grundstenen for et velfungerende demokrati - og at han ser Twitter som en slags moderne forsamlingshus, hvor meninger mødes.

Elon Musk lover desuden, at Twitter under hans ledelse vil tilføje nye produkter, gøre algoritmerne der sorterer indholdet open source og gøre mere for at bekæmpe de mange spam-bots - og samtidig skabe en ikke nærmere specificeret autentificering af brugerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S