Elon Musk køber Twitter for 305 milliarder kroner

Twitter har indgået en endelig aftale med Elon Musk om at sælge firmaet for 44 milliarder dollar, oplyser det sociale medie i en pressemeddelelse. Der er tale om en enstemmig beslutning fra Twitters bestyrelse.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Verden har de sidste par uger været vidne til it-milliardær Elon Musks bejlen til Twitter.

Men nu er den god nok.

Ifølge en pressemeddelelse fra Twitter har firmaet indgået en endelig aftale med Elon Musk om at sælge firmaet for 44 milliarder dollar eller lidt over 305 milliarder kroner. Der er tale om en enstemmig beslutning fra Twitters bestyrelse.

Den værdiansættelse betyder, at Twitter-aktionærer vil få 54 dollars og 20 cents for deres aktier - ifølge Twitter er det 38 procent over, hvad aktien blev handlet til 1. april 2022.

Efter handlen vil Twitter blive afnoteret fra børsen.

Elon Musk, der er kendt for sine ofte kontroversielle udtalelser, understregede i forbindelse med handlen, at ytringsfrihed er selve grundstenen for et velfungerende demokrati - og at han ser Twitter som en slags moderne forsamlingshus, hvor meninger mødes.

Elon Musk lover desuden, at Twitter under hans ledelse vil tilføje nye produkter, gøre algoritmerne der sorterer indholdet open source og gøre mere for at bekæmpe de mange spam-bots - og samtidig skabe en ikke nærmere specificeret autentificering af brugerne.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S