Elon Musk køber Twitter for 305 milliarder kroner

Twitter har indgået en endelig aftale med Elon Musk om at sælge firmaet for 44 milliarder dollar, oplyser det sociale medie i en pressemeddelelse. Der er tale om en enstemmig beslutning fra Twitters bestyrelse.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Verden har de sidste par uger været vidne til it-milliardær Elon Musks bejlen til Twitter.

Men nu er den god nok.

Ifølge en pressemeddelelse fra Twitter har firmaet indgået en endelig aftale med Elon Musk om at sælge firmaet for 44 milliarder dollar eller lidt over 305 milliarder kroner. Der er tale om en enstemmig beslutning fra Twitters bestyrelse.

Den værdiansættelse betyder, at Twitter-aktionærer vil få 54 dollars og 20 cents for deres aktier - ifølge Twitter er det 38 procent over, hvad aktien blev handlet til 1. april 2022.

Efter handlen vil Twitter blive afnoteret fra børsen.

Elon Musk, der er kendt for sine ofte kontroversielle udtalelser, understregede i forbindelse med handlen, at ytringsfrihed er selve grundstenen for et velfungerende demokrati - og at han ser Twitter som en slags moderne forsamlingshus, hvor meninger mødes.

Elon Musk lover desuden, at Twitter under hans ledelse vil tilføje nye produkter, gøre algoritmerne der sorterer indholdet open source og gøre mere for at bekæmpe de mange spam-bots - og samtidig skabe en ikke nærmere specificeret autentificering af brugerne.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS