Margrethe Vestager retter sigtekornet mod Apple Pay: Gigantisk EU-bøde kan være på vej

Apples praksis med at give Apple Pay fortrinsret som betalingsløsning på iPhonen kan være i strid med EU-retten, og nu risikerer den amerikanske gigant at blive ramt af en gigantisk bøde fra EU.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / EU-Kommissionen)

Apple risikerer at blive ramt af en kæmpebøde på 10 procent af selskabets globale omsætning i forbindelse med en ny monopolsag, som EU og konkurrencekommissær Margrethe Vestager barsler med.

Det skriver den britiske finansavis Financial Times.

Ifølge Financial Times vil EU i løbet af den kommende uge rejse en ny sag, der vedrører driften af selskabets betalingssystem Apple Pay, som i dag brugeres af hundrede millioner af iPhone-enheder over hele verden.

Det har tidligere været fremme, at hver femte betaling i de store danske byer i dag bliver foretaget via Apple Pay.

Giver Appe Pay fortrinsret

Apples praksis med at give Apple Pay fortrinsret i forhold til konkurrende betalingstjenester, som Paypal eller danske Mobilepay er ifølge EU Kommissionen i strid med EU-retter, skriver Financial Times.

Eksempelvis er Apple Pay den eneste betalingsløsning, der har adgang til iPhonens indbyggede NFC-chip.

Sagen er ifølge Financial Times drevet frem af den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager, der gennem de seneste år har været med til at udstede gigantiske bøder til de store tech-giganter.

“Det er vigtigt, at Apples betingelser ikke udelukker brugere fra fordelene ved de nye betalings-teknologier - inklusive valgmuligheder, kvalitet, innovation og de konkurrencedygtige priser,” lød det i 2020 fra Margrethe Vestager, der som EU’s konkurrencekommissær har stået i spidsen for undersøgelserne af Apple Pay.

I 2021 havde Apple en omsætning på 378 milliarder dollar, og ifølge Financial Times kan Apple risikerer en bøde på op til 10 procent af den globale omsætning.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Everllence

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job