Google, Microsoft og Apple indgår aftale om at aflive passwordet

Kodeordet kan være fortid for de millioner af brugere der hver dag logger ind på Apple, Microsoft og Googles tjenester. De tre selskaber er nemlig blevet enige om at arbejde for helt at aflive det gamle password.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

I en ikke så fjern fremtid kan vi formentlig vinke farvel til kodeordet, som vi kender det.

De tre amerikanske it-mastodonter Google, Apple og Microsoft er nemlig blevet enige om at bevæge sig væk fra passwordet som sikkerhed og i stedet bruge FIDO-teknologien.

Fremover vil du i stedet skulle bruge din telefon til at logge ind på en række tjenester, som de tre selskaber står bag.

Det skriver ZDNet.

Flere sikkerhedseksperter har gang på gang påpeget, at passwordet er notorisk usikkert, fordi det kan blive stjålet, lækket eller på anden måde misbrugt uden, at brugeren selv opdager det.

Computerworld kunne for nyligt beskrive, at hver anden dansker genbruger sit kodeord, og dermed begår en af grundreglerne bag stærke kordeord.

I stedet for det udskældte kodeord skal vi i stedet bruge en såkaldt passkey, som man kender det fra blandt andet MitID, der heller ikke benytter sig af et kodeord.

Her fremhævede Digitaliseringsstyrelsen også netop sikkerhed, da man introducerede MitID, der til forskel fra forgængeren NemID netop ikke har et kodeord, som borgerne skal huske og passe på.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech-studentermedhjælpere i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse