Ny CIO på plads hos Falck: Han afløser Bo Bendsen som er fratrådt

Falck har udnævnt ny CIO til at tage over efter Bo Bendsen, der forlod koncernen i slutningen af april. Der er tale om en i første omgang midlertidig CIO-stilling.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er Falcks nye midlertidige CIO
441
2:15 min
Der er fundet en afløser til at indtage den tomme CIO-stol hos Falck.

Efter fire år på posten som Falck-CIO havde Bo Bendsen sidste arbejdsdag i koncernen 29. april.

Bo Bendsens afløser er hentet fra de interne rækker, hvor direktør for business technology solutions er blevet tilbudt at overtage CIO-stafetten og det tunge ansvar med Falcks store it-organisation.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS