Ny CIO på plads hos Falck: Han afløser Bo Bendsen som er fratrådt

Falck har udnævnt ny CIO til at tage over efter Bo Bendsen, der forlod koncernen i slutningen af april. Der er tale om en i første omgang midlertidig CIO-stilling.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er Falcks nye midlertidige CIO
441
2:15 min
Der er fundet en afløser til at indtage den tomme CIO-stol hos Falck.

Efter fire år på posten som Falck-CIO havde Bo Bendsen sidste arbejdsdag i koncernen 29. april.

Bo Bendsens afløser er hentet fra de interne rækker, hvor direktør for business technology solutions er blevet tilbudt at overtage CIO-stafetten og det tunge ansvar med Falcks store it-organisation.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S