Gode og gratis ideer fra amerikanske bestsellerforfattere

På YouTube-kanalen Next Big Idea Club finder du engagerede og underholdende interviews om blandt andet økonomi, produktivitet, arbejdsliv og kreativitet med nogle af tidens mest interessante non-fiction forfattere.

Artikel top billede

For 25-30 år siden kunne man ikke sparke sig frem for bogklubber, og adskillige nutidige velhavere grundlagde formuen på at poste krimier eller bestsellere til hundredtusindvis af abonnenter.

Det er dog mere usikkert, om forretningsideen er helt lige så holdbar i dag – og især herhjemme, hvor mange jo hellere lægger lydbøger ned på mobilen eller læser på eReaderen.

Ikke desto mindre har et hold amerikanske non-fiction bestsellerforfattere skabt bogklubben Next Big Idea Club, og blandt grundlæggerne vil særligt Malcolm Gladwell og Adam Grant nok være kendt for danske læsere.

Men selv om det nok er de færreste danskere, der vil melde sig ind i klubben, så er deres YouTube-kanal absolut værd at skrive sig bag øret.

Her interviewer blandt andet Gladwell, Grant og andre en lang række forfattere af nogle af de aktuelt mest interessante fagbøger.

Samtalerne varer typisk 20-50 minutter og er som hovedregel både interessante, begavede og ofte også ret underholdende.

Her kan man bl.a. samtaler om alt fra økonomi, kreativitet, ernæring, produktivitet, arbejdsliv og hvorfor det – med forfatteren Mark Mansons ord – ofte kan svare sig at tage den mere med ro og være f*cking ligeglad langt mere end vi for det meste bruger energi på at bekymre os over i dag.

Blandt de bøger, der blandt andet diskuteres, er også en del, som vi tidligere har skrevet om – heriblandt Tænk igen, Kunsten at tænke ud af hjernen og Work: A History of How We Spend Our Time.

YouTube-kanalen for Next Big Idea Club findes her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S