Salesforce-topchef helt uenig med Elon Musk: Glem alt om at tvinge medarbejderne tilbage på kontoret

Det kommer ikke til at virke, hvis du tvinger dine medarbejdere tilbage på kontorene, lyder det fra Salesforce-topchef Marc Benioff.

Artikel top billede

(Foto: © 2013 by Jakub Mosur / Jakub Mosur)

Marc Benioff, der er stifter og topchef for Salesforce, advarer virksomheder, som prøver at tvinge de ansatte tilbage på de faste kontorpladser efter flere år med hjemmearbejde under pandemien.

”Det kommer aldrig til at virke,” sagde han ifølge Yahoo Finance i forbindelse med et Salesforce-event i sidste uge.

Salesforce-chefens synspunkt står dermed i klar kontrast til blandt andet Tesla-rigmanden Elon Musk, der for nylig har gjort det klart, at de ansatte skulle møde ind på arbejde, hvis fortsat ønskede at arbejde for Tesla.

”Alle der ønsker at arbejde remote må som minimum være tilstede på kontoret i 40 timer om ugen eller sige deres job op,” skrev Elon Musk i et memo til de ansatte.

Vigtigt rekrutteringsredskab

Salesforce har en såkaldt ”work from anywhere-”politik, der som navnet antyder betyder, at de ansatte kan arbejde, hvor fra de ønsker det.

Bret Taylor, der er såkaldt co-ceo hos Salesforce, har ifølge mediet Fortune tidligere omtalt de fleksible arbejdsmuligheder som selskabets mest effektive rekrutteringsredskab.

En påstand der underbygges af en ny undersøgelse fra Pew Research, som ifølge Yahoo Finance viser, at 60 procent af de amerikanske ansatte, der har et job som kan udføres hjemmefra, foretrækker at arbejder hjemme fra det meste af tiden.

Undersøgelsen slår samtidig fast, at 60 procent af de adspurgte i undersøgelsen også oplyser, at de i fremtiden også vil foretrække at udføre størstedelen af deres arbejde fra hjemmearbejdspladsen. Det er en stigning på 54 procent siden 2020.

Dropper bynavne i jobsoplag

Salesforce er som konsekvens af sin hjemmearbejdspolitik desuden holdt op med at bruge bynavne, når selskabet opslår ledige stillinger. I stedet oplyser Salesforce blot tidzoner.

”Pandemien har lært os, at det ikke betyder noget, hvilken by du bor i. Det er kun tidszonen, der er vigtig, når du skal kommunikere med verden,” sagde Bret Taylor tidligere på året til den tyske avis Welt Am Sonntag.

Med til historien hører dog, at Salesforce også ejer samarbejdsværktøjet Slack, der i høj grad lukrerer på hjemmearbejdstrenden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT