Salesforce-topchef helt uenig med Elon Musk: Glem alt om at tvinge medarbejderne tilbage på kontoret

Det kommer ikke til at virke, hvis du tvinger dine medarbejdere tilbage på kontorene, lyder det fra Salesforce-topchef Marc Benioff.

Artikel top billede

(Foto: © 2013 by Jakub Mosur / Jakub Mosur)

Marc Benioff, der er stifter og topchef for Salesforce, advarer virksomheder, som prøver at tvinge de ansatte tilbage på de faste kontorpladser efter flere år med hjemmearbejde under pandemien.

”Det kommer aldrig til at virke,” sagde han ifølge Yahoo Finance i forbindelse med et Salesforce-event i sidste uge.

Salesforce-chefens synspunkt står dermed i klar kontrast til blandt andet Tesla-rigmanden Elon Musk, der for nylig har gjort det klart, at de ansatte skulle møde ind på arbejde, hvis fortsat ønskede at arbejde for Tesla.

”Alle der ønsker at arbejde remote må som minimum være tilstede på kontoret i 40 timer om ugen eller sige deres job op,” skrev Elon Musk i et memo til de ansatte.

Vigtigt rekrutteringsredskab

Salesforce har en såkaldt ”work from anywhere-”politik, der som navnet antyder betyder, at de ansatte kan arbejde, hvor fra de ønsker det.

Bret Taylor, der er såkaldt co-ceo hos Salesforce, har ifølge mediet Fortune tidligere omtalt de fleksible arbejdsmuligheder som selskabets mest effektive rekrutteringsredskab.

En påstand der underbygges af en ny undersøgelse fra Pew Research, som ifølge Yahoo Finance viser, at 60 procent af de amerikanske ansatte, der har et job som kan udføres hjemmefra, foretrækker at arbejder hjemme fra det meste af tiden.

Undersøgelsen slår samtidig fast, at 60 procent af de adspurgte i undersøgelsen også oplyser, at de i fremtiden også vil foretrække at udføre størstedelen af deres arbejde fra hjemmearbejdspladsen. Det er en stigning på 54 procent siden 2020.

Dropper bynavne i jobsoplag

Salesforce er som konsekvens af sin hjemmearbejdspolitik desuden holdt op med at bruge bynavne, når selskabet opslår ledige stillinger. I stedet oplyser Salesforce blot tidzoner.

”Pandemien har lært os, at det ikke betyder noget, hvilken by du bor i. Det er kun tidszonen, der er vigtig, når du skal kommunikere med verden,” sagde Bret Taylor tidligere på året til den tyske avis Welt Am Sonntag.

Med til historien hører dog, at Salesforce også ejer samarbejdsværktøjet Slack, der i høj grad lukrerer på hjemmearbejdstrenden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS