Elon Musk med barsk besked til Tesla-ansatte: Mød op på kontoret eller bliv fyret

De ansatte hos Tesla skal møde ind på arbejde i 40 timer om ugen, hvis de ikke vil fyres, lyder det fra Tesla-stifteren Elon Musk.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Teslas ansatte kan godt fortsætte med at arbejde hjemmefra.

Men hvis det skal være som Tesla-ansatte så kræver det, at de som minimum også tilbringer mindst 40 om ugen på den fysiske arbejdsplads.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med henvisning til et memo, som Elon Musk har udsendt til de ansatte hos Tesla.

”Alle der ønsker at arbejde remote må som minimum være tilstede på kontoret i 40 timer om ugen eller sige deres job op,” lyder det ifølge Reuters i memoet.

Tilbagevenden skaber kontroverser

Tesla er således blot en af flere store tech-virksomheder, hvor medarbejdernes tilbagevenden til kontorerne har været genstand for kontroverser.

Eksempelvis har Apple af flere gange måtte udskyde de ansattes tilbagevenden til kontoret, og da selskabets AI-chef Ian Goodfellow for nylig sagde sit job op skete ifølge erhvervsmediet Bloomberg med en kritik af selskabets krav om øget fysisk fremmøde.

“Jeg er af den klare overbevisninger, at mere fleksibilitet vil være den bedste politik for mit team,” lød ifølge flere medier i hans afskedsmail.

Hos den danske app-bank Lunar har de oven på pandemien også gjort en ekstra indsats for at gøre kontorlivet sjovere og få de ansatte til at møde ind på kontoret. Det kan du læse mere om i denne artikel:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S