Elon Musk med barsk besked til Tesla-ansatte: Mød op på kontoret eller bliv fyret

De ansatte hos Tesla skal møde ind på arbejde i 40 timer om ugen, hvis de ikke vil fyres, lyder det fra Tesla-stifteren Elon Musk.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Teslas ansatte kan godt fortsætte med at arbejde hjemmefra.

Men hvis det skal være som Tesla-ansatte så kræver det, at de som minimum også tilbringer mindst 40 om ugen på den fysiske arbejdsplads.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med henvisning til et memo, som Elon Musk har udsendt til de ansatte hos Tesla.

”Alle der ønsker at arbejde remote må som minimum være tilstede på kontoret i 40 timer om ugen eller sige deres job op,” lyder det ifølge Reuters i memoet.

Tilbagevenden skaber kontroverser

Tesla er således blot en af flere store tech-virksomheder, hvor medarbejdernes tilbagevenden til kontorerne har været genstand for kontroverser.

Eksempelvis har Apple af flere gange måtte udskyde de ansattes tilbagevenden til kontoret, og da selskabets AI-chef Ian Goodfellow for nylig sagde sit job op skete ifølge erhvervsmediet Bloomberg med en kritik af selskabets krav om øget fysisk fremmøde.

“Jeg er af den klare overbevisninger, at mere fleksibilitet vil være den bedste politik for mit team,” lød ifølge flere medier i hans afskedsmail.

Hos den danske app-bank Lunar har de oven på pandemien også gjort en ekstra indsats for at gøre kontorlivet sjovere og få de ansatte til at møde ind på kontoret. Det kan du læse mere om i denne artikel:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job