Elon Musk med barsk besked til Tesla-ansatte: Mød op på kontoret eller bliv fyret

De ansatte hos Tesla skal møde ind på arbejde i 40 timer om ugen, hvis de ikke vil fyres, lyder det fra Tesla-stifteren Elon Musk.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Teslas ansatte kan godt fortsætte med at arbejde hjemmefra.

Men hvis det skal være som Tesla-ansatte så kræver det, at de som minimum også tilbringer mindst 40 om ugen på den fysiske arbejdsplads.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters med henvisning til et memo, som Elon Musk har udsendt til de ansatte hos Tesla.

”Alle der ønsker at arbejde remote må som minimum være tilstede på kontoret i 40 timer om ugen eller sige deres job op,” lyder det ifølge Reuters i memoet.

Tilbagevenden skaber kontroverser

Tesla er således blot en af flere store tech-virksomheder, hvor medarbejdernes tilbagevenden til kontorerne har været genstand for kontroverser.

Eksempelvis har Apple af flere gange måtte udskyde de ansattes tilbagevenden til kontoret, og da selskabets AI-chef Ian Goodfellow for nylig sagde sit job op skete ifølge erhvervsmediet Bloomberg med en kritik af selskabets krav om øget fysisk fremmøde.

“Jeg er af den klare overbevisninger, at mere fleksibilitet vil være den bedste politik for mit team,” lød ifølge flere medier i hans afskedsmail.

Hos den danske app-bank Lunar har de oven på pandemien også gjort en ekstra indsats for at gøre kontorlivet sjovere og få de ansatte til at møde ind på kontoret. Det kan du læse mere om i denne artikel:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job