Overblik: Disse ting er Danmarks tre bedste CISO'er i særklasse dygtige til

Årets CISO 2022: Tre meget forskellige mænd i spidsen for tre meget forskellige virksomheder står som nominerede til prisen som Årets CISO 2022. Her er de tre ting, som de succesfulde cybersikkerhedsledere har til fælles.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs her de tre ting, som Danmarks bedste CISO'er har inkorporeret i deres cybersikkerhedsorganisationer.
768
4 min
"Så jeg gav ansvaret videre."

Sætningen siger han uden skyggen af tøven.

Ej heller har han behov for at forklare yderligere åbenbart. For han går videre med at forklare, hvordan hans sikkerhedsafdeling er bygget op nu.

Tre af landets bedste CISO'er har jeg nu interviewet.

Og gennem tre samtaler har jeg fået leveret en gennemgang af, hvordan de hver især har løftet deres cybersikkerhedsafdelinger til dét, de er i dag.

Og der er nogle slående ligheder mellem temaerne for de tre nominerede til Årets CISO op til selve kåringen af Danmarks bedste CISO, som finder sted onsdag 5. oktober.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S