Overblik: Disse ting er Danmarks tre bedste CISO'er i særklasse dygtige til

Årets CISO 2022: Tre meget forskellige mænd i spidsen for tre meget forskellige virksomheder står som nominerede til prisen som Årets CISO 2022. Her er de tre ting, som de succesfulde cybersikkerhedsledere har til fælles.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs her de tre ting, som Danmarks bedste CISO'er har inkorporeret i deres cybersikkerhedsorganisationer.
768
4 min
"Så jeg gav ansvaret videre."

Sætningen siger han uden skyggen af tøven.

Ej heller har han behov for at forklare yderligere åbenbart. For han går videre med at forklare, hvordan hans sikkerhedsafdeling er bygget op nu.

Tre af landets bedste CISO'er har jeg nu interviewet.

Og gennem tre samtaler har jeg fået leveret en gennemgang af, hvordan de hver især har løftet deres cybersikkerhedsafdelinger til dét, de er i dag.

Og der er nogle slående ligheder mellem temaerne for de tre nominerede til Årets CISO op til selve kåringen af Danmarks bedste CISO, som finder sted onsdag 5. oktober.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS