Overblik: Disse ting er Danmarks tre bedste CISO'er i særklasse dygtige til

Årets CISO 2022: Tre meget forskellige mænd i spidsen for tre meget forskellige virksomheder står som nominerede til prisen som Årets CISO 2022. Her er de tre ting, som de succesfulde cybersikkerhedsledere har til fælles.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs her de tre ting, som Danmarks bedste CISO'er har inkorporeret i deres cybersikkerhedsorganisationer.
768
4 min
"Så jeg gav ansvaret videre."

Sætningen siger han uden skyggen af tøven.

Ej heller har han behov for at forklare yderligere åbenbart. For han går videre med at forklare, hvordan hans sikkerhedsafdeling er bygget op nu.

Tre af landets bedste CISO'er har jeg nu interviewet.

Og gennem tre samtaler har jeg fået leveret en gennemgang af, hvordan de hver især har løftet deres cybersikkerhedsafdelinger til dét, de er i dag.

Og der er nogle slående ligheder mellem temaerne for de tre nominerede til Årets CISO op til selve kåringen af Danmarks bedste CISO, som finder sted onsdag 5. oktober.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect