Overblik: Disse ting er Danmarks tre bedste CISO'er i særklasse dygtige til

Årets CISO 2022: Tre meget forskellige mænd i spidsen for tre meget forskellige virksomheder står som nominerede til prisen som Årets CISO 2022. Her er de tre ting, som de succesfulde cybersikkerhedsledere har til fælles.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs her de tre ting, som Danmarks bedste CISO'er har inkorporeret i deres cybersikkerhedsorganisationer.
768
4 min
"Så jeg gav ansvaret videre."

Sætningen siger han uden skyggen af tøven.

Ej heller har han behov for at forklare yderligere åbenbart. For han går videre med at forklare, hvordan hans sikkerhedsafdeling er bygget op nu.

Tre af landets bedste CISO'er har jeg nu interviewet.

Og gennem tre samtaler har jeg fået leveret en gennemgang af, hvordan de hver især har løftet deres cybersikkerhedsafdelinger til dét, de er i dag.

Og der er nogle slående ligheder mellem temaerne for de tre nominerede til Årets CISO op til selve kåringen af Danmarks bedste CISO, som finder sted onsdag 5. oktober.

Annonce

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec