Cybersikkerhed, ledelse og magi - se alle billederne fra Årets CISO 2022 her

Se med indenfor i billedgalleriet, da Årets CISO 2022 i går fandt sted på Børsen.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck)

I går, onsdag 5. oktober, blev Årets CISO fundet ved prisuddelingen af samme navn.

Det var andet år i træk, at prisen og titlen blev uddelt. Som sidste år foregik det i Børsens historiske lokaler i København lige overfor Christiansborg.

Og igen i år var der en række talere og debatter undervejs, til at vende de store tendenser og udfordringer i cybersikkerhedsbranchen.

Vinderen af prisen blev Sune Aggergaard Mortensen, CISO ved DSB.

Herunder kan du se billedgalleriet fra aftenen, der satte branchens talenter i højsædet.

Eftermiddagens og aftenens arrangement startede med velkomst og minglen, inden eventkoordinatoren ringede deltagerne til bordene med sin medbragte klokke.

En del af aftenen gik med debat på scenen, hvor de tre nominerede gav deres bud på de prioriteringer, de fandt mest relevant i forbindelse med it-sikkerhedsarbejdet.

I løbet af dagen deltog talere fra Dansk Erhverv, Trend Micro, IBM, Fortinet, Citrix og Dell.

Lidt over 20.30 blev aftenens vinder Sune Aggergaard Mortensen afsløret af chefredaktør Lars Jacobsen fra Computerworld.

I pausen gik snakken lystigt mellem rummets tilstedeværende, og mellem publikummerne underholdte en tryllekunstner - og tricktyv - ud i distraktionens kunst (for nu at blive i aftenens tema).

Her er de tre nominerede til Årets CISO 2022.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S