Cybersikkerhed, ledelse og magi - se alle billederne fra Årets CISO 2022 her

Se med indenfor i billedgalleriet, da Årets CISO 2022 i går fandt sted på Børsen.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck)

I går, onsdag 5. oktober, blev Årets CISO fundet ved prisuddelingen af samme navn.

Det var andet år i træk, at prisen og titlen blev uddelt. Som sidste år foregik det i Børsens historiske lokaler i København lige overfor Christiansborg.

Og igen i år var der en række talere og debatter undervejs, til at vende de store tendenser og udfordringer i cybersikkerhedsbranchen.

Vinderen af prisen blev Sune Aggergaard Mortensen, CISO ved DSB.

Herunder kan du se billedgalleriet fra aftenen, der satte branchens talenter i højsædet.

Eftermiddagens og aftenens arrangement startede med velkomst og minglen, inden eventkoordinatoren ringede deltagerne til bordene med sin medbragte klokke.

En del af aftenen gik med debat på scenen, hvor de tre nominerede gav deres bud på de prioriteringer, de fandt mest relevant i forbindelse med it-sikkerhedsarbejdet.

I løbet af dagen deltog talere fra Dansk Erhverv, Trend Micro, IBM, Fortinet, Citrix og Dell.

Lidt over 20.30 blev aftenens vinder Sune Aggergaard Mortensen afsløret af chefredaktør Lars Jacobsen fra Computerworld.

I pausen gik snakken lystigt mellem rummets tilstedeværende, og mellem publikummerne underholdte en tryllekunstner - og tricktyv - ud i distraktionens kunst (for nu at blive i aftenens tema).

Her er de tre nominerede til Årets CISO 2022.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S