Cybersikkerhed, ledelse og magi - se alle billederne fra Årets CISO 2022 her

Se med indenfor i billedgalleriet, da Årets CISO 2022 i går fandt sted på Børsen.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck)

I går, onsdag 5. oktober, blev Årets CISO fundet ved prisuddelingen af samme navn.

Det var andet år i træk, at prisen og titlen blev uddelt. Som sidste år foregik det i Børsens historiske lokaler i København lige overfor Christiansborg.

Og igen i år var der en række talere og debatter undervejs, til at vende de store tendenser og udfordringer i cybersikkerhedsbranchen.

Vinderen af prisen blev Sune Aggergaard Mortensen, CISO ved DSB.

Herunder kan du se billedgalleriet fra aftenen, der satte branchens talenter i højsædet.

Eftermiddagens og aftenens arrangement startede med velkomst og minglen, inden eventkoordinatoren ringede deltagerne til bordene med sin medbragte klokke.

En del af aftenen gik med debat på scenen, hvor de tre nominerede gav deres bud på de prioriteringer, de fandt mest relevant i forbindelse med it-sikkerhedsarbejdet.

I løbet af dagen deltog talere fra Dansk Erhverv, Trend Micro, IBM, Fortinet, Citrix og Dell.

Lidt over 20.30 blev aftenens vinder Sune Aggergaard Mortensen afsløret af chefredaktør Lars Jacobsen fra Computerworld.

I pausen gik snakken lystigt mellem rummets tilstedeværende, og mellem publikummerne underholdte en tryllekunstner - og tricktyv - ud i distraktionens kunst (for nu at blive i aftenens tema).

Her er de tre nominerede til Årets CISO 2022.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S