Cybersikkerhed, ledelse og magi - se alle billederne fra Årets CISO 2022 her

Se med indenfor i billedgalleriet, da Årets CISO 2022 i går fandt sted på Børsen.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck)

I går, onsdag 5. oktober, blev Årets CISO fundet ved prisuddelingen af samme navn.

Det var andet år i træk, at prisen og titlen blev uddelt. Som sidste år foregik det i Børsens historiske lokaler i København lige overfor Christiansborg.

Og igen i år var der en række talere og debatter undervejs, til at vende de store tendenser og udfordringer i cybersikkerhedsbranchen.

Vinderen af prisen blev Sune Aggergaard Mortensen, CISO ved DSB.

Herunder kan du se billedgalleriet fra aftenen, der satte branchens talenter i højsædet.

Eftermiddagens og aftenens arrangement startede med velkomst og minglen, inden eventkoordinatoren ringede deltagerne til bordene med sin medbragte klokke.

En del af aftenen gik med debat på scenen, hvor de tre nominerede gav deres bud på de prioriteringer, de fandt mest relevant i forbindelse med it-sikkerhedsarbejdet.

I løbet af dagen deltog talere fra Dansk Erhverv, Trend Micro, IBM, Fortinet, Citrix og Dell.

Lidt over 20.30 blev aftenens vinder Sune Aggergaard Mortensen afsløret af chefredaktør Lars Jacobsen fra Computerworld.

I pausen gik snakken lystigt mellem rummets tilstedeværende, og mellem publikummerne underholdte en tryllekunstner - og tricktyv - ud i distraktionens kunst (for nu at blive i aftenens tema).

Her er de tre nominerede til Årets CISO 2022.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S