Om få timer kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedschef: Årets CISO 2022 bliver fundet i aften

I aften løftes sløret for, hvem der er Danmarks bedste CISO 2022. Årets CISO bliver uddelt til en af de tre nominerede cybersikkerhedschefer, der på få år har skabt både overblik og øget bemanding i sikkerhedsafdelingerne. Læs om de tre nominerede og aftenens begivenhed her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ken Bonefeld Nielsen fra tele- og energiselskabet Norlys, Sune Aggergaard Mortensen fra transportselskabet DSB og Thomas Zuliani fra smykkegiganten Pandora er alle nominerede til prisen som Årets CISO 2022.

Og om få timer ved vi hvem, der er den bedste CISO i landet. I Børsens historiske lokaler kåres i aften Årets CISO.

Med over 100 deltager er der lagt op til en ekstraordinær aften med indsigt i en af de mest aktuelle brancher i vores levetid. Og udsigt med talere som forsvarsminister Morten Bødskov.

Prisen uddeles i et samarbejde mellem Dansk Erhverv, Rådet for Digital Sikkerhed og Computerworld og uddeles for den ekstraordinære præstation ud i sikringen af en sammenhængende cybersikkerhed i organisationen.

Du kan følge kåringen direkte fra Computerworld, når vi i aften løfter sløret for, hvem der er Årets CISO 2022.

Og inden den store afsløring, kan du læse alt om de tre nominerede:

(...)

Læses lige nu

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo