Om få timer kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedschef: Årets CISO 2022 bliver fundet i aften

I aften løftes sløret for, hvem der er Danmarks bedste CISO 2022. Årets CISO bliver uddelt til en af de tre nominerede cybersikkerhedschefer, der på få år har skabt både overblik og øget bemanding i sikkerhedsafdelingerne. Læs om de tre nominerede og aftenens begivenhed her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ken Bonefeld Nielsen fra tele- og energiselskabet Norlys, Sune Aggergaard Mortensen fra transportselskabet DSB og Thomas Zuliani fra smykkegiganten Pandora er alle nominerede til prisen som Årets CISO 2022.

Og om få timer ved vi hvem, der er den bedste CISO i landet. I Børsens historiske lokaler kåres i aften Årets CISO.

Med over 100 deltager er der lagt op til en ekstraordinær aften med indsigt i en af de mest aktuelle brancher i vores levetid. Og udsigt med talere som forsvarsminister Morten Bødskov.

Prisen uddeles i et samarbejde mellem Dansk Erhverv, Rådet for Digital Sikkerhed og Computerworld og uddeles for den ekstraordinære præstation ud i sikringen af en sammenhængende cybersikkerhed i organisationen.

Du kan følge kåringen direkte fra Computerworld, når vi i aften løfter sløret for, hvem der er Årets CISO 2022.

Og inden den store afsløring, kan du læse alt om de tre nominerede:

(...)

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,