Om få timer kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedschef: Årets CISO 2022 bliver fundet i aften

I aften løftes sløret for, hvem der er Danmarks bedste CISO 2022. Årets CISO bliver uddelt til en af de tre nominerede cybersikkerhedschefer, der på få år har skabt både overblik og øget bemanding i sikkerhedsafdelingerne. Læs om de tre nominerede og aftenens begivenhed her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ken Bonefeld Nielsen fra tele- og energiselskabet Norlys, Sune Aggergaard Mortensen fra transportselskabet DSB og Thomas Zuliani fra smykkegiganten Pandora er alle nominerede til prisen som Årets CISO 2022.

Og om få timer ved vi hvem, der er den bedste CISO i landet. I Børsens historiske lokaler kåres i aften Årets CISO.

Med over 100 deltager er der lagt op til en ekstraordinær aften med indsigt i en af de mest aktuelle brancher i vores levetid. Og udsigt med talere som forsvarsminister Morten Bødskov.

Prisen uddeles i et samarbejde mellem Dansk Erhverv, Rådet for Digital Sikkerhed og Computerworld og uddeles for den ekstraordinære præstation ud i sikringen af en sammenhængende cybersikkerhed i organisationen.

Du kan følge kåringen direkte fra Computerworld, når vi i aften løfter sløret for, hvem der er Årets CISO 2022.

Og inden den store afsløring, kan du læse alt om de tre nominerede:

(...)

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job