USA klar med monumental statsstøtte til den amerikanske chip-industri

Flere hundrede milliarder kroner skal øses over den amerikanske chip-industri.

Artikel top billede

(Foto: Bosch/PR)

Den amerikanske chip-industri får sig en kolossal saltvandsindsprøjtning fra den amerikanske regering i forbindelse med sine bestræbelser på at gøre sig mere uafhængig af kinesiske og andre udenlandske forsyningskæder.

Det amerikanske senat stemte denne uge for at indføre statsstøtte til en værdi på sammenlagt 52 milliarder dollar til den amerikanske chip-industri. Det svarer til over 380 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Støtten kommer i form af både direkte støtte samt skattefradrag for 24 milliarder dollar øremærket til investeringer i amerikanske produktionsfaciliteter.

Støttepakken forventes at være endeligt vedtaget inden 29. juli 2022.

Spørgsmål om national sikkerhed

Siden første udkast er der blevet indskrevet et strategisk sigte i forslaget, som skal gøre USA og amerikansk chipproduktion mere uafhængig af tredjelande, heriblandt særligt Kina, hvor amerikansk afhængighed vurderes at udgøre en trussel til nationens sikkerhed.

Corona-pandemien bidrog til at belyse landets afhængighed af komponentforsyninger til alt fra både biler, medicinaludstyr, forbrugerelektronik og højteknologiske våbensystemer.

”Pandemien viste med al tydelighed hvordan amerikansk komponentmangel kunne skabe en krise,” noterede regeringens senatsleder, Chuck Schumer fra Demokraterne.

Forslaget er sit nuværende udkast blevet stemt igennem med 64 mod 32 stemmer i det amerikanske senat og har været undervejs i over et år.

Kritikere af forslaget heriblandt den amerikanske senator Bernie Sanders indvender, at forslaget er en blankocheck til i forvejen højt rentable chipvirksomheder.

Europæisk modspil

Den amerikanske støttepakke kommer blot måneder efter, at der i EU blev fremvist planer for etablering og udbygning af den europæiske chip-industri i den såkaldte ’Chips Act’.

Den blev præsenteret EU-kommissær Margrethe Vestager som en omfattende strategisk og teknologisk satsning, der i alt mobiliserer 320 milliarder kroner til at sikre Europas fremtidige chip-forsyning.

“Vi har to ambitioner: At forhindre nye mangelsituationer. Og for det andet at udvikle nye innovative chip,” lød det fra Margrethe Vestager.

Lykkedes planen, vil det ifølge Kommissionen betyde, at EU vil opnå en global markedsandel på 20 procent inden 2030, mens den nuværende kapacitet firedobles.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S