USA klar med monumental statsstøtte til den amerikanske chip-industri

Flere hundrede milliarder kroner skal øses over den amerikanske chip-industri.

Artikel top billede

(Foto: Bosch/PR)

Den amerikanske chip-industri får sig en kolossal saltvandsindsprøjtning fra den amerikanske regering i forbindelse med sine bestræbelser på at gøre sig mere uafhængig af kinesiske og andre udenlandske forsyningskæder.

Det amerikanske senat stemte denne uge for at indføre statsstøtte til en værdi på sammenlagt 52 milliarder dollar til den amerikanske chip-industri. Det svarer til over 380 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Støtten kommer i form af både direkte støtte samt skattefradrag for 24 milliarder dollar øremærket til investeringer i amerikanske produktionsfaciliteter.

Støttepakken forventes at være endeligt vedtaget inden 29. juli 2022.

Spørgsmål om national sikkerhed

Siden første udkast er der blevet indskrevet et strategisk sigte i forslaget, som skal gøre USA og amerikansk chipproduktion mere uafhængig af tredjelande, heriblandt særligt Kina, hvor amerikansk afhængighed vurderes at udgøre en trussel til nationens sikkerhed.

Corona-pandemien bidrog til at belyse landets afhængighed af komponentforsyninger til alt fra både biler, medicinaludstyr, forbrugerelektronik og højteknologiske våbensystemer.

”Pandemien viste med al tydelighed hvordan amerikansk komponentmangel kunne skabe en krise,” noterede regeringens senatsleder, Chuck Schumer fra Demokraterne.

Forslaget er sit nuværende udkast blevet stemt igennem med 64 mod 32 stemmer i det amerikanske senat og har været undervejs i over et år.

Kritikere af forslaget heriblandt den amerikanske senator Bernie Sanders indvender, at forslaget er en blankocheck til i forvejen højt rentable chipvirksomheder.

Europæisk modspil

Den amerikanske støttepakke kommer blot måneder efter, at der i EU blev fremvist planer for etablering og udbygning af den europæiske chip-industri i den såkaldte ’Chips Act’.

Den blev præsenteret EU-kommissær Margrethe Vestager som en omfattende strategisk og teknologisk satsning, der i alt mobiliserer 320 milliarder kroner til at sikre Europas fremtidige chip-forsyning.

“Vi har to ambitioner: At forhindre nye mangelsituationer. Og for det andet at udvikle nye innovative chip,” lød det fra Margrethe Vestager.

Lykkedes planen, vil det ifølge Kommissionen betyde, at EU vil opnå en global markedsandel på 20 procent inden 2030, mens den nuværende kapacitet firedobles.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job