Dansk Erhverv advarer efter 7-Eleven-angreb: Alle kan blive ramt af cyberangreb

Selv store virksomheder, der tidligere har været klassens duks, når det gælder cybersikkerhed kan nu blive ramt af cyberangreb, lyder advarslen fra Dansk Erhverv.

Artikel top billede

Senest er de danske butikker i den multinationale 7-Eleven kæde blevet ramt af et ransomware-angreb, der betød, at alle de kædens danske butikker, der normalt har døgnåbent, har måtte lukke i en periode.

Ifølge erhvervsorganisationen Dansk Erhverv har trusselsbilledet de seneste år udviklet sig således, at ingen virksomheder længere kan føle sig sikre, skriver Berlingske.

”På den ene side har vi en lille eller stor virksomhed, og på den anden har vi de her dybt professionelle, kyniske bagmænd, der investerer enorme summer i at udvikle de nyeste angrebsformer. Og det kapløb er uendeligt, og asymmetrien er enorm.,« siger Janus Sandsgaard, digitaliseringspolitisk chef i Dansk Erhverv, til Berlingske.

Ingen kan være 100 procent sikker

Han påpeger samtidig, at selv virksomheder, der tidligere så sig som cybersikkerheds-dukse må erkende, at der ikke længere er noget, som hedder 100 procent sikkerhed.

7-Eleven bekræftede i går, at kæden var blevet ramt af ransomware-angreb, hvor der blev stillet krav om udbetaling af en løsesum på en million dollar kryptovalutaer.

Angrebet er ifølge 7-Eleven blevet politianmeldt og kæden samarbejder med eksterne it-eksperter for at få løst problemerne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network