Dansk Erhverv advarer efter 7-Eleven-angreb: Alle kan blive ramt af cyberangreb

Selv store virksomheder, der tidligere har været klassens duks, når det gælder cybersikkerhed kan nu blive ramt af cyberangreb, lyder advarslen fra Dansk Erhverv.

Artikel top billede

Senest er de danske butikker i den multinationale 7-Eleven kæde blevet ramt af et ransomware-angreb, der betød, at alle de kædens danske butikker, der normalt har døgnåbent, har måtte lukke i en periode.

Ifølge erhvervsorganisationen Dansk Erhverv har trusselsbilledet de seneste år udviklet sig således, at ingen virksomheder længere kan føle sig sikre, skriver Berlingske.

”På den ene side har vi en lille eller stor virksomhed, og på den anden har vi de her dybt professionelle, kyniske bagmænd, der investerer enorme summer i at udvikle de nyeste angrebsformer. Og det kapløb er uendeligt, og asymmetrien er enorm.,« siger Janus Sandsgaard, digitaliseringspolitisk chef i Dansk Erhverv, til Berlingske.

Ingen kan være 100 procent sikker

Han påpeger samtidig, at selv virksomheder, der tidligere så sig som cybersikkerheds-dukse må erkende, at der ikke længere er noget, som hedder 100 procent sikkerhed.

7-Eleven bekræftede i går, at kæden var blevet ramt af ransomware-angreb, hvor der blev stillet krav om udbetaling af en løsesum på en million dollar kryptovalutaer.

Angrebet er ifølge 7-Eleven blevet politianmeldt og kæden samarbejder med eksterne it-eksperter for at få løst problemerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S