Danske Unity’s software bliver en del af Mercedes nye styresystem

Unity, der har udviklet en af verdens mest brugte spil-engines og er eksperter i 3D-indhold, skal hjælpe Mercedes med at udvikle infotaintmentsystemet i bilgigantens kommende operativsystem.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Danske Unity, som er en gigant inden for spilbranchen, får nu et blåt stempel af de helt store i en hel ny boldgade for selskabet.

Mercedes-Benz har indgået et partnerskab med Unity, som skal hjælpe Mercedes med at udvikle infotaintmentsystemet i bilgigantens kommende operativsystem. Det skriver Børsen.

Unity er eksperter i 3D, og det bliver der masser af i Mercedes’ kommende bilmodeller. Det skal blandt andet bruges til bedre navigation og en federe brugeroplevelse.

Ifølge Børsen mener man hos Mercedes, at skærme bliver ‘de nye hestekræfter’ i den forstand, at fremtidens bilkøber vil være mindre optaget af tekniske detaljer og fokusere mere på den oplevelse, man får inde i bilen.

Den tendens vil blive yderligere forstærket i takt med, at bilerne bliver mere selvkørende, så i fremtidens biler bliver skærme og lækre interfaces meget vigtige elementer.

Ifølge Børsen vil Unitys software være en væsentlig komponent i Mercedes nye styresystem kaldet MB.OS, som vi vil se på markedet om to år.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S