EU udspørger Microsoft-konkurrenter om kæmpe-opkøb: Hvad har Microsoft gang i?

EU er ved at gå ind i Activision-opkøbet og har nu sendt et spørgeskema ud til Microsoft-konkurrenter og aktører i markedet.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

EU’s tilsynsmyndigheder vil have flere informationer om Microsofts opkøb af Activision Blizzard til en værdi på omkring 500 milliarder dollar.

Derfor har EU-Kommissionen i forbindelse med deres undersøgelse sendt forskellige spørgeskemaer til videospiludviklere, udgivere, distributører, konkurrerende operativsystemer og udbydere af cloud-tjenester, for at få deres besyv på opkøbet, skriver Bloomberg.

Activision Blizzard ejer blandt andet spilbrands som Call of Duty, World of Warcraft og Guitar Hero.

Problemer i flere lande

Tidligere har der været problemer med de brasilianske konkurrencemyndigheder, men de har nu vendt tommelfingeren op til handelen, skriver Onmsft.

De britiske konkurrencemyndigheder gør dog opkøbet mere besværligt at gennemføre, da de har igangsat en dybdegående undersøgelse, efter en såkaldt ’fase-1 undersøgelse’ ikke blev fundet tilstrækkelig.

Denne undersøgelse har deadline 1. marts 2023.

Opkøbet skal godkendes i de lande, hvor de to selskaber har aktiviteter.
Derfor har det stor betydning, hvad de enkelte konkurrencemyndigheder mener.

Sony er bekymret

Hvis EU sender sit spørgeskema til Playstation-ejeren Sony, skal der nok komme nogle bekymrede svar.

Sony har tidligere udtrykt stor bekymring for, at Microsoft, som også ejer konsollen Xbox, vil få en for dominerende position på spilmarkedet, hvis tech-giganten lykkes med at købe Activision Blizzard.

Microsoft har flere gange udtalt, at Playstation er langt foran Xbox i forhold til salgstal, og at Sony derfor ikke bør bekymre sig om konkurrencesituationen.

Microsofts øverste chef Satya Nadella har udtalt, at han er sikker på, at opkøbet går igennem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS