EU udspørger Microsoft-konkurrenter om kæmpe-opkøb: Hvad har Microsoft gang i?

EU er ved at gå ind i Activision-opkøbet og har nu sendt et spørgeskema ud til Microsoft-konkurrenter og aktører i markedet.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

EU’s tilsynsmyndigheder vil have flere informationer om Microsofts opkøb af Activision Blizzard til en værdi på omkring 500 milliarder dollar.

Derfor har EU-Kommissionen i forbindelse med deres undersøgelse sendt forskellige spørgeskemaer til videospiludviklere, udgivere, distributører, konkurrerende operativsystemer og udbydere af cloud-tjenester, for at få deres besyv på opkøbet, skriver Bloomberg.

Activision Blizzard ejer blandt andet spilbrands som Call of Duty, World of Warcraft og Guitar Hero.

Problemer i flere lande

Tidligere har der været problemer med de brasilianske konkurrencemyndigheder, men de har nu vendt tommelfingeren op til handelen, skriver Onmsft.

De britiske konkurrencemyndigheder gør dog opkøbet mere besværligt at gennemføre, da de har igangsat en dybdegående undersøgelse, efter en såkaldt ’fase-1 undersøgelse’ ikke blev fundet tilstrækkelig.

Denne undersøgelse har deadline 1. marts 2023.

Opkøbet skal godkendes i de lande, hvor de to selskaber har aktiviteter.
Derfor har det stor betydning, hvad de enkelte konkurrencemyndigheder mener.

Sony er bekymret

Hvis EU sender sit spørgeskema til Playstation-ejeren Sony, skal der nok komme nogle bekymrede svar.

Sony har tidligere udtrykt stor bekymring for, at Microsoft, som også ejer konsollen Xbox, vil få en for dominerende position på spilmarkedet, hvis tech-giganten lykkes med at købe Activision Blizzard.

Microsoft har flere gange udtalt, at Playstation er langt foran Xbox i forhold til salgstal, og at Sony derfor ikke bør bekymre sig om konkurrencesituationen.

Microsofts øverste chef Satya Nadella har udtalt, at han er sikker på, at opkøbet går igennem.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S