EU udspørger Microsoft-konkurrenter om kæmpe-opkøb: Hvad har Microsoft gang i?

EU er ved at gå ind i Activision-opkøbet og har nu sendt et spørgeskema ud til Microsoft-konkurrenter og aktører i markedet.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

EU’s tilsynsmyndigheder vil have flere informationer om Microsofts opkøb af Activision Blizzard til en værdi på omkring 500 milliarder dollar.

Derfor har EU-Kommissionen i forbindelse med deres undersøgelse sendt forskellige spørgeskemaer til videospiludviklere, udgivere, distributører, konkurrerende operativsystemer og udbydere af cloud-tjenester, for at få deres besyv på opkøbet, skriver Bloomberg.

Activision Blizzard ejer blandt andet spilbrands som Call of Duty, World of Warcraft og Guitar Hero.

Problemer i flere lande

Tidligere har der været problemer med de brasilianske konkurrencemyndigheder, men de har nu vendt tommelfingeren op til handelen, skriver Onmsft.

De britiske konkurrencemyndigheder gør dog opkøbet mere besværligt at gennemføre, da de har igangsat en dybdegående undersøgelse, efter en såkaldt ’fase-1 undersøgelse’ ikke blev fundet tilstrækkelig.

Denne undersøgelse har deadline 1. marts 2023.

Opkøbet skal godkendes i de lande, hvor de to selskaber har aktiviteter.
Derfor har det stor betydning, hvad de enkelte konkurrencemyndigheder mener.

Sony er bekymret

Hvis EU sender sit spørgeskema til Playstation-ejeren Sony, skal der nok komme nogle bekymrede svar.

Sony har tidligere udtrykt stor bekymring for, at Microsoft, som også ejer konsollen Xbox, vil få en for dominerende position på spilmarkedet, hvis tech-giganten lykkes med at købe Activision Blizzard.

Microsoft har flere gange udtalt, at Playstation er langt foran Xbox i forhold til salgstal, og at Sony derfor ikke bør bekymre sig om konkurrencesituationen.

Microsofts øverste chef Satya Nadella har udtalt, at han er sikker på, at opkøbet går igennem.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S