Musikere elsker nettet ? i tvivl om fildeling

Fildeling deler vandene også i musikbranchen, hvor næsten lige mange kalder teknologien gavnlig eller skadelig for deres levebrød, viser en ny amerikansk undersøgelse. Til gengæld er der enighed om, at internettet generelt har været med til at gøre det mere profitabelt at skabe musik.

Musikere har i høj grad taget internet til sig og mener, at det har stor indflydelse på deres kunstneriske virke. Det vise en ny undersøgelse fra analyseinstituttet Pew Internet & American Life Project, som har spurgt musikere direkte om deres holdning til mediet.

Men de er delt næsten lige, når det gælder spørgsmålet om, hvorvidt fildeling er en fordel eller en ulempe for musikerne selv.

Mens 47 procent mener, at fildeling skader musikere, mener 43 procent, at fildeling spiller en positiv rolle i at promovere og distribuere musikken til et bredt publikum.

Det samme gælder kopiering af ophavsretsligt materiale: 47 procent finder det acceptabelt at lave en kopi af en udgivelse og give den til en ven, mens 41 procent mener, det bør være ulovligt. Der er dog bred enighed om, at det bør være ulovligt at sælge disse kopier for penge.

Samtidig mener hele 60 procent af de adspurgte musikere ifølge undersøgelsen, at den igangværende stribe af retssager mod private fildelere fra den amerikanske pladeindustri ikke vil komme dem selv til gavn.

Uenigheden hører dog op, når musikerne spørges om, hvorvidt Internet har haft en gavnlig eller skadelig effekt på deres karriere generelt set.

To tredjedele af musikerne kalder internettet "meget vigtigt" i forhold til skabelsen og distributionen af deres musik, og lige så mange indgår i en form for samarbejde med andre musikere via nettet.

87 procent bruger nettet til reklame og udgivelse af musik og 69 procent sælger deres musik på nettet i en eller anden form. 72 procent mener, at internettet har været med til at øge deres indtægter på musikken.

2.755 musikere deltog i undersøgelsen, som blev foretaget på netop internettet.

Relevant link:

Undersøgelsen om musikeres holdning til Internet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job