Musikere elsker nettet ? i tvivl om fildeling

Fildeling deler vandene også i musikbranchen, hvor næsten lige mange kalder teknologien gavnlig eller skadelig for deres levebrød, viser en ny amerikansk undersøgelse. Til gengæld er der enighed om, at internettet generelt har været med til at gøre det mere profitabelt at skabe musik.

Musikere har i høj grad taget internet til sig og mener, at det har stor indflydelse på deres kunstneriske virke. Det vise en ny undersøgelse fra analyseinstituttet Pew Internet & American Life Project, som har spurgt musikere direkte om deres holdning til mediet.

Men de er delt næsten lige, når det gælder spørgsmålet om, hvorvidt fildeling er en fordel eller en ulempe for musikerne selv.

Mens 47 procent mener, at fildeling skader musikere, mener 43 procent, at fildeling spiller en positiv rolle i at promovere og distribuere musikken til et bredt publikum.

Det samme gælder kopiering af ophavsretsligt materiale: 47 procent finder det acceptabelt at lave en kopi af en udgivelse og give den til en ven, mens 41 procent mener, det bør være ulovligt. Der er dog bred enighed om, at det bør være ulovligt at sælge disse kopier for penge.

Samtidig mener hele 60 procent af de adspurgte musikere ifølge undersøgelsen, at den igangværende stribe af retssager mod private fildelere fra den amerikanske pladeindustri ikke vil komme dem selv til gavn.

Uenigheden hører dog op, når musikerne spørges om, hvorvidt Internet har haft en gavnlig eller skadelig effekt på deres karriere generelt set.

To tredjedele af musikerne kalder internettet "meget vigtigt" i forhold til skabelsen og distributionen af deres musik, og lige så mange indgår i en form for samarbejde med andre musikere via nettet.

87 procent bruger nettet til reklame og udgivelse af musik og 69 procent sælger deres musik på nettet i en eller anden form. 72 procent mener, at internettet har været med til at øge deres indtægter på musikken.

2.755 musikere deltog i undersøgelsen, som blev foretaget på netop internettet.

Relevant link:

Undersøgelsen om musikeres holdning til Internet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car