Væksten hos Microsoft og Google på laveste niveau i mange år

Tech-giganternes seneste tal viser tilbagegang i væksten, som ikke er set i flere år.

Artikel top billede

Økonomisk afmatning og krise begynder nu at sætte sine tydelig spor i tech-giganternes regnskabstal.

Forbrugere og virksomheder rundt om i verden skærer ned, efterhånden som priserne og renterne stiger, hvilket giver næring til frygten for en global recession.

Det kan nu også aflæses i salget hos tech-giganterne Alphabet og Microsoft, der er faldet kraftigt.

Det skriver BBC.

Alphabet, der ejer Google og YouTube, melder, at salget kun steg seks procent i de tre måneder frem til september til 69 milliarder dollar, som konsekvens af, at virksomheder skærer i deres reklamebudgetter.

Det er den svageste kvartalsvækst i næsten et årti fraregnet begyndelsen af pandemien.

Fortjenesten hos Alphabet faldt næsten 30 procent til 13,9 milliarder dollar i kvartalet, da YouTubes annonceindtægter faldt for første gang, siden firmaet begyndte at rapportere dem offentligt.

Væksten hos Microsoft falder

Også hos Microsoft er efterspørgslen efter gigantens computere og anden teknologi svækket.

Salget for kvartalet steg med 11 procent til 50,1 milliarder dollar, hvilket markerer den langsomste vækst i omsætningen i fem år.

Microsoft melder, at det forventede, at efterspørgslen efter selskabets pc- og cloud computing-teknologi vil fortsætte med at falde i år, efterhånden som erhvervskunder skærer ned.

En stærk amerikansk dollar har også skadet amerikanske multinationale selskaber, som har gjort det dyrere at sælge produkter i udlandet.

I de seneste måneder har Alphabet meldt om færre ansættelser, mens Microsoft allerede har skåret jobs væk.

Mange andre teknologivirksomheder har besluttet at afskedige personale, herunder Netflix og Twitter.

Efter markederne lukkede, faldt aktierne i både Alphabet og Microsoft kraftigt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job