Apple har for alvor vind i sejlene - men fremtiden ser mere dyster ud

Apple leverer et af få lyspunkter i en kavalkade af mindre positive kvartalsrapporter fra store selskaber. Men fremtiden ser ikke alt for lovende ud, lyder det samtidig.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple leverer en omsætning og et overskud, der overstiger forventningerne. Et af få lyspunkter i en tid, hvor mange virksomheder, herunder it-selskaber, begynder at blive pressede.

Udsigten for næste kvartal ser dog mere dyster ud.

Selvom Apple ikke oplyser specifikke tal, melder selskabet, at omsætningsvæksten vil falde til under otte procent i december-kvartalet, skriver Reuters.

Samlet set steg omsætningen i dette kvartal med otte procent til 90,1 milliarder dollar, hvilket er højere end estimatet på 88,9 milliarder dollar.

"Vi gjorde det bedre, end vi forventede på trods af at udenlandsk valuta var en væsentlig negativ faktor for os," siger finansdirektør Luca Maestri med henvisningen til, at den amerikanske dollar i øjeblikket står meget stærkt i forhold til andre valutaer.

Fremgang i salget af Mac-computere

Ser vi nærmere på tallene, bliver Apple navnlig reddet af sine bærbare computere, mens frontløberen iPhone snubler en smule på salgstallene.

Apples iPhone-salg for virksomhedens regnskabsmæssige fjerde kvartal stiger til 42,6 milliarder dollar, hvor Wall Street forventede et salg på 43,21 milliarder dollar.

Selvom iPhone-salget ikke er så stærkt, som nogle havde forventet, er det dog stadig en rekord for september-kvartalet. Mac-salg på 11,5 milliarder dollar slår dog markant analytikernes estimat på 9,36 milliarder dollar.

iPad-salget ramte 7,2 milliarder, mens wearables såsom AirPods og andet tilbehør opnåede et salg på 9,7 milliarder dollar.

Apple oplyser, at selskabet nu har 900 millioner betalende abonnenter på sine tjenester, hvilket er en fremgang fra det foregående kvartals 860 millioner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S