Apple har for alvor vind i sejlene - men fremtiden ser mere dyster ud

Apple leverer et af få lyspunkter i en kavalkade af mindre positive kvartalsrapporter fra store selskaber. Men fremtiden ser ikke alt for lovende ud, lyder det samtidig.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple leverer en omsætning og et overskud, der overstiger forventningerne. Et af få lyspunkter i en tid, hvor mange virksomheder, herunder it-selskaber, begynder at blive pressede.

Udsigten for næste kvartal ser dog mere dyster ud.

Selvom Apple ikke oplyser specifikke tal, melder selskabet, at omsætningsvæksten vil falde til under otte procent i december-kvartalet, skriver Reuters.

Samlet set steg omsætningen i dette kvartal med otte procent til 90,1 milliarder dollar, hvilket er højere end estimatet på 88,9 milliarder dollar.

"Vi gjorde det bedre, end vi forventede på trods af at udenlandsk valuta var en væsentlig negativ faktor for os," siger finansdirektør Luca Maestri med henvisningen til, at den amerikanske dollar i øjeblikket står meget stærkt i forhold til andre valutaer.

Fremgang i salget af Mac-computere

Ser vi nærmere på tallene, bliver Apple navnlig reddet af sine bærbare computere, mens frontløberen iPhone snubler en smule på salgstallene.

Apples iPhone-salg for virksomhedens regnskabsmæssige fjerde kvartal stiger til 42,6 milliarder dollar, hvor Wall Street forventede et salg på 43,21 milliarder dollar.

Selvom iPhone-salget ikke er så stærkt, som nogle havde forventet, er det dog stadig en rekord for september-kvartalet. Mac-salg på 11,5 milliarder dollar slår dog markant analytikernes estimat på 9,36 milliarder dollar.

iPad-salget ramte 7,2 milliarder, mens wearables såsom AirPods og andet tilbehør opnåede et salg på 9,7 milliarder dollar.

Apple oplyser, at selskabet nu har 900 millioner betalende abonnenter på sine tjenester, hvilket er en fremgang fra det foregående kvartals 860 millioner.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS