Apple har for alvor vind i sejlene - men fremtiden ser mere dyster ud

Apple leverer et af få lyspunkter i en kavalkade af mindre positive kvartalsrapporter fra store selskaber. Men fremtiden ser ikke alt for lovende ud, lyder det samtidig.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple leverer en omsætning og et overskud, der overstiger forventningerne. Et af få lyspunkter i en tid, hvor mange virksomheder, herunder it-selskaber, begynder at blive pressede.

Udsigten for næste kvartal ser dog mere dyster ud.

Selvom Apple ikke oplyser specifikke tal, melder selskabet, at omsætningsvæksten vil falde til under otte procent i december-kvartalet, skriver Reuters.

Samlet set steg omsætningen i dette kvartal med otte procent til 90,1 milliarder dollar, hvilket er højere end estimatet på 88,9 milliarder dollar.

"Vi gjorde det bedre, end vi forventede på trods af at udenlandsk valuta var en væsentlig negativ faktor for os," siger finansdirektør Luca Maestri med henvisningen til, at den amerikanske dollar i øjeblikket står meget stærkt i forhold til andre valutaer.

Fremgang i salget af Mac-computere

Ser vi nærmere på tallene, bliver Apple navnlig reddet af sine bærbare computere, mens frontløberen iPhone snubler en smule på salgstallene.

Apples iPhone-salg for virksomhedens regnskabsmæssige fjerde kvartal stiger til 42,6 milliarder dollar, hvor Wall Street forventede et salg på 43,21 milliarder dollar.

Selvom iPhone-salget ikke er så stærkt, som nogle havde forventet, er det dog stadig en rekord for september-kvartalet. Mac-salg på 11,5 milliarder dollar slår dog markant analytikernes estimat på 9,36 milliarder dollar.

iPad-salget ramte 7,2 milliarder, mens wearables såsom AirPods og andet tilbehør opnåede et salg på 9,7 milliarder dollar.

Apple oplyser, at selskabet nu har 900 millioner betalende abonnenter på sine tjenester, hvilket er en fremgang fra det foregående kvartals 860 millioner.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S