Københavns Lufthavne slår alarm: Antallet af især russiske hackerangreb stiger

Københavns Lufthavne oversvømmes af hackerangreb, som er taget kraftigt til i antal, siden Rusland invaderede Ukraine.

Artikel top billede

Københavns Lufthavne oversvømmes af hackerangreb fra især Rusland, som er taget mærkbart til i styrke, siden Rusland invaderede Ukraine.

Til Berlingske fortæller lufthavnens direktør, Thomas Woldbye, at hacker-angrebene har skiftet karakter og er blevet meget mere avancerede end for bare et par år siden.

Ifølge direktøren sigter de efter at forstyrre og endda blokere for fly-trafikken i lufthavnen, der regnes for at samfundskritisk infrastruktur.

“De forsøger at stoppe driften af lufthavnen. Vi kan se, at interessen er steget – især fra Rusland – og vi kan se, at de har fået flere ressourcer til rådighed,” siger Thomas Woldbye til avisen.

Computerworld kårede i 2021 Københavns Lufthavnes it-sikkerhedschef, Morten Dichmann, til Årets CISO.

Selskabet iværksatte for et års tid siden en markant oprustning på it-sikkerhedsområdet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS