Københavns Lufthavne slår alarm: Antallet af især russiske hackerangreb stiger

Københavns Lufthavne oversvømmes af hackerangreb, som er taget kraftigt til i antal, siden Rusland invaderede Ukraine.

Artikel top billede

Københavns Lufthavne oversvømmes af hackerangreb fra især Rusland, som er taget mærkbart til i styrke, siden Rusland invaderede Ukraine.

Til Berlingske fortæller lufthavnens direktør, Thomas Woldbye, at hacker-angrebene har skiftet karakter og er blevet meget mere avancerede end for bare et par år siden.

Ifølge direktøren sigter de efter at forstyrre og endda blokere for fly-trafikken i lufthavnen, der regnes for at samfundskritisk infrastruktur.

“De forsøger at stoppe driften af lufthavnen. Vi kan se, at interessen er steget – især fra Rusland – og vi kan se, at de har fået flere ressourcer til rådighed,” siger Thomas Woldbye til avisen.

Computerworld kårede i 2021 Københavns Lufthavnes it-sikkerhedschef, Morten Dichmann, til Årets CISO.

Selskabet iværksatte for et års tid siden en markant oprustning på it-sikkerhedsområdet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo