Gratis: Tung jura om databeskyttelse stilles frit til rådighed

Juraprofessor fra Københavns Universitet udgiver bog om databeskyttelsesret online og åbner for, at den løbende vil blive opdateret.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Moderne juridiske fagbøger er sædvanligvis kendetegnet ved at være omfangsrige, dels ved at koste næsten det samme som næsehjulet til en fabriksny F-35.

Det er dog kun første kriterium, som netop udkomne ”Databeskyttelsesret” af Henrik Udsen lever op til. Den mere end 400 sider lange udgivelse stilles nemlig kvit og frit til rådighed som e-bog på hjemmesiden af samme navn.

Forfatteren er professor på Juridisk Fakultet, Københavns Universitet og bogen handler om præcis dét, titlen angiver.

Bogen bygger på et stærkt omskrevet og revideret kapitel i forfatterens tidligere bog om it-ret og rummer en samlet fremstilling af alt, man som aktør bør vide om databeskyttelsesret.

Ligeledes får man overblik over grundlæggende principper, behandlingsgrundlag, rettigheder og meget andet.

Til sidst i bogen finder man en meget lang liste over alle de vejledninger, retningslinjer, skabeloner og referencer, som forfatteren mener, at det er hensigtsmæssigt at kende til – inklusive link til hver især.

Ved at udgive ”Databeskyttelsesret” som e-bog åbner Henrik Udsen også for, at den kan og vil blive redigeret og opdateret løbende – hvilket også antydes i undertitlen ”Version 0.1” på den aktuelle udgave.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S