Dansk maillist-software har stor succes

Det startede som et gør det selv-projekt, men open source maillist-manageren ?mlmmj? benyttes nu af en række selskaber til professionel udsendelse af nyhedsbreve i større mængde. De danske udviklere håber at gøre produktet til en de facto-standard.

Da systemadministrator Morten K. Poulsen fra TV2 Interaktiv stod og manglede et stykke software, der kunne udsende omkring 100.000 nyhedsbreve, havde han reelt valget mellem at udvikle det selv fra grunden eller at bygge videre på en af de løsninger, der allerede eksisterede i open source-miljøet.

Han havde nemlig også et andet behov: Det skulle være muligt at hente modtagernes adresser i en database, og derfor ønskede han at have adgang til kildeteksten, så han kunne tilpasse softwaren til TV2?s behov.

Behovet var først og fremmest at kunne frasortere adresser, der ikke længere er aktive. Desuden benytter TV2 Interaktiv allerede Linux til mail- og webservere ? også til streaming.

Morten K. Poulsen kender webudvikleren Mads Martin Jørgensen fra Novell via Linux-brugergruppen, og det viste sig, at han havde udviklet en maillist-manager til eget brug.

Det førte til, at Mads Martin Jørgensen udviklede sin maillist-manager til et færdigt open source-produkt under betegnelsen ?mlmmj?.

Maillist-manageren har siden sidste efterår stået for udsendelsen af TV?s nyhedsbreve, og efterhånden for 10-20 andre selskabers udsendelser ? heriblandt Linux-distributionswebstedet gentoo.org.

I slutningen af november sidste år kom version 1.1.0.

? Vores forhåbning er, at ?mlmmj? er ved at udvikle sig til de facto-standard for denne type software, men der er jo et godt stykke vej, siger Morten K. Poulsen, som samarbejdede med Mads Martin Jørgensen i den sidste del af projektet.

Det er en kroget vej, der har ført til, at Mads Martin Jørgensen kom til at udvikle en maillist-manager. Han blev optaget af Linux, mens han studerede datalogi, og på CeBIT-messen i Hannover i 2000 mødte han en langhåret amerikaner fra Linux-selskabet Suse. Dette førte til, at han blev tilbudt et job for selskabet i San Francisco.

Imidlertid havde det økonomiske klima ændret sig, da han endelig kom derover i begyndelsen af 2001, og efter et halvt år flyttede han til Suses udviklingsafdeling i Nürnberg i Tyskland. I dag leder han et udviklingsteam på ti mand fra sin hjemmearbejdsplads i boligen i Odense, og Suse er overtaget af Novell.

? Da jeg flyttede hjem, havde jeg behov for at sætte en mailliste op, for at kunne bevare den nære kontakt med andre udviklere. De eksisterende managere var skrevet til bestemte servere, og jeg ønskede serveruafhængig software, så i løbet af et halvt år lavede jeg en version, der opfyldte mine egne behov. Da kontakten fra TV2 kom, kodede jeg videre for at nå en færdig manager, der også omfatter moderator-funktionaliteter med videre, siger Mads Martin Jørgensen.

Maillist-manageren er sådan set færdig, men de to udviklere arbejder på nye funktionaliteter, fordi de synes, det er sjovt.

Relevante links

Maillist-manageren ?mlmmj?

Denne artikel stammer fra Computerworld CTO, et nyt månedligt teknisk tillæg til den trykte udgave af Computerworld

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S