Mobil sæbeopera giver nominering til Inmobia

Inmobia er som eneste danske firma blevet nomineret til at vinde den prestigefyldte GSM Association Award. Firmaets mobil-sæbeopera er blevet nomineret i kategorien 'Best Mobile Entertainment Content'.

Verdens første sæbeopera til mobilen kan gå hen og vinde, når den verdensomspændende GSM Association deler den eftertragtede pris for bedste mobil-underholdning ud i februar.

Serien 'Almost Hollywood' er udviklet af danske Inmobia, der har udviklet indhold til mobil-services siden 1997.

Der er 90 afsnit i serien, der handler om fire skuespillere, der kæmper om at blive kendte. Hvert afsnit varer to minutter, og det er den første soap der er blevet produceret direkte til mobilen.

Administrerende direktør i Inmobia, Flemming Lund, mener, at serien har gode chancer for at vinde.

- Vi er nomineret sammen med nogle store spillere der leverer nogle mere enkle løsninger, selvom de har flere midler til udvikling. De har mere twistet eksisterende produkter, i stedet for at opfinde noget nyt, vurderer han.

Flemming Lund er dog langt fra skrå- eller sejrssikker, selvom anerkendelsen i at blive nomineret som eneste danske firma, er til at tage og føle på, efter at have arbejdet med serien i halvandet år.

- Vi brugte et halvt år på bare at finde formen og løse det tekniske. Man kan ikke lave en Lars von Trier på en mobiltelefon. Der er nogle regler, der skal følges, og man skal filme på en bestemt måde, forklarer Flemming Lund.

Inmobia har skabt sin egen teknologiplatform, og leverer nu SMS- og WAP-portaler til selskaber over hele verden. Hvad der begyndte som en del af Egmont Online, er siden vokset til en rigtig god forretning.

- Vi har haft overskud gennem de seneste år, mens vores konkurrenter stadig lever af venturekapital, noterer Flemming Lund sig med en vis tilfredshed.

- Nu satser vi på produkter, der kan løfte hele kategorien, siger han.

'Almost Hollywood' vil også kunne ses i Danmark, men der er ikke endnu en aftale om hvem og hvordan. Der er også planer om at sende den ud i Europa, USA og Afrika.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics