Rekordresultat til Simcorp

Aktionærer i børsnoterede Simcorp har de seneste fire måneder set deres aktie blive mere og mere gylden. Simcorp skuffer ikke. Dagens regnskab er koncernens hidtil bedste. Og aktien fortsætter forvandlingen fra papir til guld.

Børsnoterede Simcorp føjer med regnskabet for 2004 et historisk kapitel til kommende værker om selskabet.

Resultat før finansielle poster (EBIT) er næsten fordoblet fra 63 millioner kroner i 2003 til 123 millioner i 2004.

Efter et enkelt dyk på små syv millioner kroner i omsætning fra 2002 til 2003 er også udviklingen i omsætningen tilbage på sporet.

Omsætningen for 2004 ender på 610 millioner kroner, hvilket er koncernens højeste omsætning hidtil og en vækst på 18 procent i forhold til året før.

Forgylder aktionærer

Simcorp har i 2004 internationalt opnået en større geografisk udbredelse i kundekredsen med støre ordre i en række nordeuropæiske lande samt Singapore og de Forenede Arabiske Emirater.

Væsentligste motor i omsætningen er salg af Simcorps hovedprodukt, Simcorp Dimension, som selskabet selv udvikler på og markedsfører.

Simcorp A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning610515
Resultat af primær drift (EBIT)12363
Resultat før skat 12973
Resultat9447
Egenkapital541452
Antal ansatte519526
Systemet tegner sig for 95 procent af selskabets samlede indtægter.

Simcorp Dimension benyttes af finansielle virksomheder og større selskaber til forvaltning af aktier, obligationer og andre finansielle aktiver og passiver.

Aktiemarkedet har i nogen tid forberedt sig på et godt regnskab fra Simcorp, som alligevel i høj grad har formået at overraske positivt.

1. november lå aktien i kurs 260, til morgen i kurs 470 og i eftermiddag, efter offentliggørelsen af regnskabet, var kursen steget med yderligere 2,5 procent til kurs 482.

Investorer, der har satset på papiret fra Simcorp, har således forrentet investeringen med mere end 80 procent siden begyndelsen af november 2004.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics