346.438 email-adresser lækket på Jubii

I hundredetusindvis af danske email-adresser på abonnenter på Jubiis nyhedsbreve har i otte måneder ligget frit tilgængeligt på Jubiis server. Jubiis direktør, Peter Lundsgaard, tøver ikke selv med at tage ordet 'katastrofe' i brug.

Et sikkerhedshul af dimensioner har i otte måneder stået piv-åbent hos internetportalen Jubii. Hullet har gjort, at 346.438 email-adresser på abonnenter på nyhedsbreve fra Jubii siden i sommer sidste år har ligget frit tilgængeligt på Jubiis server.

Filen med email-adresserne har således været at finde blandt spil, demoer, film og andre godbidder, som Jubii lægger ud til brugerne på internettet på adressen www.download.jubii.dk.

- Det er en katastrofe. Sådan noget må simpelthen ikke ske, siger administrerende direktør, Peter Lundsgaard, fra Jubii.

Syv ukendte downloads

Fejlen blev opdaget tidligere i dag, da en bruger henvendte sig til Jubii med oplysninger om, at nogen havde fundet frem til email-adresserne.

Jubii har checket op på dataene og fundet ud af, at de mere end 300.000 email-adresser ialt syv gange i løbet af de otte måneder er hentet fra serveren af personer, som man ikke kender identiteten på.

Heraf er de blevet hentet fem gange i de sidste 12 timer op til, at Jubii blev opmærksom på sikkerhedshullet.

Jubii kan ikke sige noget om, hvorvist email-adresserne dernæst er gået i cirkulation ude på nettet eller på anden måde er i risikogruppen for også at blive misbrugt.

Idiot står bag

Forklaringen på, at det overhovedet kunne ske, er ifølge Peter Lundsgaard, at en medarbejder i forbindelse med omlægninger har skullet overføre email-adresserne til en partner, der skulle hjælpe med at udskrive nyhedsbreve.

- Og så er den blevet lagt op på en server, hvor firmaet kunne hente den. Og så har idioten ikke taget den ned bagefter, siger direktøren.

Den pågældende medarbejder, som direktøren formoder bærer skylden, slipper for videre tiltale internt i firmaet, som han forlod for et halvt års tid siden.

Ifølge Peter Lundsgaard er it-afdelingen straks blevet sat i gang med at udfærdige procedurer for, hvordan overførsler må foregå fremover.

Filen med email-adresserne blev fjernet fra Jubiis server umiddelbart efter, at Jubii blev bekendt med fejlen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos