Itera neddrosler udviklings-afdeling

Den norske konsulentvirksomhed Iteras danske afdeling satser på tungere konsulenter. Itera har indledt et skifte i takt med udviklingen generelt, og fremover skal konsulenterne være mindre teknokrater og have større kompetencer inden for organisationsudvikling.

Konsulenthuset Itera vil have tungere hoveder i organisationen.

Den danske afdeling af det norske konsulenthus er i gang med et skifte, der ifølge direktøren afspejler udviklingen både i teknologi og ude i virksomhederne.

Der skal i stadig mindre grad bruges krudt på udvikling af skræddersyede løsninger. Det skyldes, at de store leverandører har systemer, der kan det meste.

I stedet skal krudtet bruges på implementering og at skabe sammenhæng mellem systemerne.

- Vi ser en stigende kompleksitet i det, som kunderne efterspørger. Derfor har vi valgt at fokusere på lidt tungere konsulenter, siger administrerende direktør John Aalling.

Starter ny afdeling

Itera har valgt at satse på løsninger fra IBM og Microsoft og opgraderer internt ved at uddanne og certificere medarbejdere i deres teknologi.

Desuden er der internt oprettet en afdeling, hvor konsulenterne primært skal beskæftige sig med kundernes udvikling og brug af it end teknikken bag.

Itera har ansat en chef for afdelingen, og i den kommende tid vil der blive ansat flere.

- Vi skal være flere og skal specielt ind at arbejde lidt højere i værdikæden hos kunderne - og altså også med at understøtte en succesfuld implementering af den it, vi leverer, siger John Aalling.

Itera Aps Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning15,114,5
Resultat af primær drift (EBIT)0,80,5
Resultat før skat 0,70,4
Resultat0,40,2
Egenkapital2,62,1
Antal ansatte1922
For to til tre år siden leverede Itera primært portalløsninger baseret på eget system, Site In A Box, og fakturerede mange udviklingstimer.

- Kigger man to til tre år frem, at vil de overvejende ydelser bestå i at konfigurere produkterne, integrere dem og levere succesen i organisationen, siger John Aalling.

Det er også medvirkende til, at Itera lægger sig tæt op af store producenter som IBM og Microsoft og lader dem om udviklingen af systemerne.

Forår i markedet

Konsulenthuset har i 2004 haft en vækst i omsætningen fra 14,5 millioner til 15,1 millioner kroner.

Flere ansatte er det ikke blevet til i det forløbne år, hvor antallet af medarbejdere er faldet fra 22 til 19.

Direktøren vurderer, at udsigterne for 2005 er gode.

- Andet halvår har udviklet sig meget positivt. Den træghed, som indtraf tidligt i 2004 og før, er væk. Kunderne er i markedet for at investere, siger John Aalling.

Væksten skal ifølge direktøren findes i de tre sektorer: Den finansielle branche, sundhedssektoren og den offentlige sektor.

Han ønsker ikke at oplyse konkrete mål for væksten i 2005 men glæder sig især over, at kommunalreformen stort set er faldet på plads, og at det er sket forholdsvis hurtigt.

Ifølge John Aalling har det givet kommunerne den fornødne ro til, at de også er gået i gang med at afgive konkrete ordrer.

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S