Silkeborg oplever boom i it-arbejdspladser

Danmark oplevede fra 2001 til 2003 et markant fald i antallet af it-arbejdspladser, men i den jyske by Silkeborg gik det stik modsat. Her steg antallet af it-job med over 10 procent. JN Data, Silkeborg Data, Inter-Data og Intra-note er blandt de virksomheder, som trækker it-arbejdspladser til byen.

Mens stort set resten af landet mister it-arbejdspladser, peger pilen opad omkring Silkeborg-søerne, hvor blandt andre landsdækkende it-virksomheder som JN-data og Silkeborg Data hører hjemme.

Udviklingen underbygges af en opgørelse af danske it-arbejdspladser udarbejdet af lektor Kent Nielsen fra Handelshøjskolen i Århus.

Ifølge undersøgelsen voksede antallet af it-arbejdspladser i Silkeborg med 10,6 procent i perioden 2001 til 2003.

Til sammenligning faldt it-beskæftigelsen på landsplan med 8,6 procent i samme periode.

Ifølge Brancheforeningen IT Forum Østjylland fortsatte de positive takter i 2004, og foreningen har derfor åbnet en lokalafdeling i Silkeborg.

- Vi har i dag 28 it-virksomheder fra Silkeborg-egnen som medlemmer, og der var derfor grobund for at etablere et lokalt netværk for it-interesserede, der kan sætte lokale aktiviteter og initiativer i gang, siger direktør Finn Støy fra IT Forum Østjylland.

Driftselskaber bag fremgang

Han mener, at en stor del af forklaringen til Silkeborgs fremgang som it-by skal tilskrives virksomheder som Silkeborg Data, JN Data, Inter-Data og Intranote, der alle har oplevet fremgang i de senere år.

Stort set den samme forklaring giver erhvervschef Alf Bansmann fra Erhvervsrådet for Silkeborg, Gjern og Them på it-jobvæksten i Silkeborg.

- Der er ikke tale om, at vi fra kommunens side har været inde og iværksætte specielle initiativer på it-området, så det må tilskrives virksomhederne i området, siger han.

Mogens Jespersen, administrerende direktør for en af byens største it-arbejdspladser, Silkeborg Data, mener, at en del af væksten kommer fra sammenlægningen af Jyske Bank og Nykredits it-afdelinger i 2002.

- Det betød, at omkring 100 arbejdspladser flyttede fra Aalborg til Silkeborg, så det pynter naturligvis på statistikken. Samtidig har vi fået flere kunder i butikken, siger han.

Flere it-job på vej i Silkeborg

Han er en af initiativtagerne til IT Forum Østjyllands nye afdeling i Silkeborg. Han mener ikke, at Silkeborg har nået sit mætningspunkt, hvad angår it-arbejdspladser.

- Vi håber på, at vi ved at udveksle erfaringer med it-virksomheder, institutioner og det øvrige erhvervsliv i området kan skabe endnu flere it-job, siger Mogens Jespersen.

Mogens Jespersen mener også, at en del af forklaringen på Silkeborgs forvandling til en af Danmarks førende it-byer skal findes i samarbejdet med Århus Amt.

- Amtet har bestemt sig for, at al it-udvikling ikke længere skal klumpes sammen i Århus, men også spredes ud i regionen. Det nyder Silkeborg allerede godt af nu og formentlig endnu mere fremover, siger han.

Læses lige nu

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job