Trimmet HP Danmark klar til opkøb

Den danske del af den amerikanske it-koncern Hewlett-Packard (HP) har trimmet forretningen oven på fusionen med pc-producenten Compaq. Nu intensiverer HP jagten på partnere og opkøbskandidater, der kan sætte skub i selskabets stagnerende serviceforretning herhjemme.

Der er gang i hjulene i HP Danmarks hardwareforretning, der omfatter håndholdte, bærbare og stationære pc?er, netværksprodukter, printere, scannere, digitale fotoprodukter, servere og datalagringssystemer.

- Det er stort set været fremgang i hele vores hardware-forretning, så vi er godt tilfredse med udviklingen i det seneste regnskabsår, siger Henrik Kirkeskov, kommunikationschef for HP Danmark.

Specielt HP?s server og storage-forretning går fremad.

Den nyder godt af, at der er gang i en større serverkonsolideringsfase i de danske virksomheder, hvor mange små servere erstattes af færre centrale servere.

HP: Stol ikke på regnskabet
I årsregnskabet er det dog ikke til at få øje på den fremgang, som HP hævder, hardwareforretningen oplever på det danske marked.

Det ser tværtimod ud til, at selskabets omsætning falder fra 3,2 milliarder kroner til 3,1 milliarder kroner.

Hewlett-Packard ApSÅrsregnskab
Millioner kroner2003/20042002/2003
Omsætning3.1103.232
Resultat af primær drift (EBIT)34,461,4
Resultat før skat 56,516,7
Resultat40,36,9
Egenkapital135,1429,8
Antal ansatte610638
- Det danske regnskab giver ikke et retvisende billede, da flere af vores distributører ? heriblandt Scribona og Ingram Micro ? har samlet sine lagre i Sverige, siger Henrik Kirkeskov.

Det betyder, at når en dansk kunde får HP-produkter leveret fra den anden side af Øresund, så bliver salget faktureret i den svenske HP-forretning. Dermed går HP Danmark på papiret glip af salget.

Han oplyser, at HP Danmark har haft en omsætningsfremgang på 19 procent i forhold til året før, hvis man ser på HP?s interne regnskaber.

Fremgangen har også bredt sig til et af de områder, man ikke normalt forbinder med HP. Nemlig software.

- Vi oplever en stigende efterspørgsel på vores Openview-software, der er et stykke overvågnings- og management-software, som holder styr på de grundlæggende funktioner i virksomhedens it-infrastruktur, siger Henrik Kirkeskov.

HP på opkøbsjagt

HP Danmark er ifølge det netop offentliggjorte regnskab for 2003/2004 blevet bedre til at tjene penge, da selskabet fik et overskud på over 40 millioner kroner sammenlignet med knap syv millioner kroner året før.

- Det skyldes blandt andet dollarkursens udvikling. Det har givet os en hel del, siger Henrik Kirkeskov.

Men alt er ikke guld og grønne skove i HP?s Danmarks nye domicil i Allerød nord for København, da selskabets serviceforretning ? outsourcing, facility management, konsulentydelser og driftsopgaver ? står i stampe.

- Det er ingen hemmelighed, at vi arbejder på at vokse vores forretning på dette område. HP har i både Tyskland og England købt it-virksomheder op på den front for at styrke sig, og det er absolut også en mulighed i Danmark, siger Henrik Kirkeskov.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen