Piratkrig brudt ud i Sverige

Piratkrigen er brudt ud i Sverige, efter den svenske antipiratgruppe, Antipiratbyrån, har strammet grebet om svenske fildelere. Antipiratbyrån til gengæld blevet meldt til den svenske Datainspektion for brud på persondataloven af såvel private som internetudbydere og hardware-udviklere, ligesom hackerne for alvor har taget fat.

Fildelingskrigen raser frem og tilbage i Sverige, og ved det seneste slag har op mod 5.000 personer anmeldt Antipiratbyrån for at bryde den svenske persondatalovgivning.

Antipiratbyrån er filmbranchens interesseorganisation i Sverige og er indenfor de sidste uger gået fra primært at informere og lobbye mod pirateri til at indgive politianmeldelser.

Antipiratbyrån benytter et søgeværktøj, der sporer, indsamler og registrerer beviser som eksempelvis IP-adresser.

Det er ifølge svensk lovgivning ikke tilladt at koble en ulovlig handling med personoplysninger.

Det er faldet svenske pirater for brystet og har fået dem til at gå til modangreb og til politiet.

Mere end forsmåede pirater

Det er ikke kun små private pirater, der skyder med skarpt.

Grundlæggeren af firmaet bag mp3-afspillerne Jens of Sweden, Jens Nylander, er også en af dem, der er grebet til politianmeldelse, fordi han mener, at Antipiratbyrån bryder loven.

De mange politianmeldelser har fået den svenske Datainspektion til at gå ind i sagen for at undersøge, om Antipiratbyrån har håndteret personoplysninger, og hvordan de er håndteret.

Post- och telestyrelsen også blevet involveret og den skal ifølge Svenska Dagbladet undersøge, om Antipiratbyrån også har forbrudt sig mod loven om elektronisk kommunikation.

Andre metoder

Flere andre myndigheder, som eksempelvis den svenske fogedmyndighed, er meldt til politiet i sagen.

myndigheden bliver anklaget for ikke at optræde neutralt og for at overlade politimyndigheden til Antipiratbyrån, der som nævnt blot er en interesseorganisation.

Det er ikke udsigt til, at der falder afgørelser i sagen i den nærmeste fremtid, og mens piraterne venter, tyer de til andre våben. Personalet bliver chikaneret, og nogen har forsøgt at bryde ind i organisationens lokaler.

Antipiratbyråns hjemmeside har lidt en krank skæbne siden piratkrigen brød ud. Den bliver hacket og bragt i knæ af Javascript baseret angreb.

Hvis man besøger Antipiratbyråns på internettet, bliver man ikke mødt af tordentaler mod pirateri men af en velkomsttekst, som det er usandsynligt er organisationens egen.

? Välkommen till Internet, det är vi som har kontrollen här...

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra FPT Software

    Flere Nordiske Virksomheder Ser mod Øst for Succesfuld Digital Transformation

    Kunstig intelligens (AI) og digital transformation bliver i stigende grad centrale elementer i danske virksomheders strategier.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S